Вчера президентът на Унгария Ласло Шойом насрочи за март национален референдум по повод провежданите от правителството реформи в областта на здравеопазването и образованието. Инициатор на плебисцита е опозиционната партия FIDESz, която се надява да принуди кабинета на министрите да подаде оставка.

Социалистическото правителство начело с Ференц Дюрчани отдавна загуби доверието на населението и унгарците с нетърпение чакат смяната на властта, пише RBK Daily.

Референдумът ще се проведе на 9 март 2008. населението ще може да каже „да" или „не" на задължителното медицинско осигуряване и системата за заплащане на обучението във ВУЗ.

Кабинетът на министрите и премиерът Ференц Дюрчани предвиждаха 49% частна собственост на преди изцяло държавните застрахователни фондове. Реформата в образованието пък трябваше да позволи на бедните или на отличниците да получат висше образование „на кредит". Парламентът на Унгария одобри тези реформи, но профсъюзите и опозицията застанаха против. От началото на годината профсъюзите събират подписи за провеждане на референдум.

Начело на най-голямата опозиционна партия FIDESz е Виктор Орбан. Дясно - центристите искат да принудят социалистите доброволно да подадат оставка - референдумът ще е своеобразно изпитание за лявото правителство на Дюрчани. Този референдум „ще реши бъдещето на страната", казват опозиционни политици. „Искаме да приключим с политиката на лъжи на правителството. Напълно подкрепяме провеждането на референдум и сме убедени в необходимостта от такъв".

На изборите през април 2006 партията на Орбан получи 164 от 386 места в парламента, докато Социалистическата партия на Дюрчани и Алиансът на свободните демократи съответно 186 и 24 места. Социалистите и демократите формираха коалиция и получиха парламентарно мнозинство.

Наблюдателите не се съмняват, че замисленото ще се увенчае с успех, тъй като унгарците разлюбиха Дюрачни. Рейтингът му катастрофално тръгна надолу през есента на 2006 година, когато на интернет сайта на държавното радио се появи следния аудио запис: „Облажихме се. Не помалко, а с голям размах. Нито една европейска страна преди нас не е постъпвала толкова тъпо като нас ... лъжехме - сутрин, вечер и нощем" - казал е Дюрчани.

Той е признал, че икономиката на Унгария се държи на повърхността само заради „излишъка на пари в световната икономика и стотици уловки". След тези думи в страната започнаха масови безредици. По данни на агенция Szonda Ipsos, през декември 2007 подкрепата на унгарците за Дюрчани е 28%, а за Виктор Орбан - 45%. Социалистическата партия има 16% подкрепа, а дясната опозиция 34%.