Световните лидери и тази седмица ще се карат за условията на сделка за справяне с глобалното затопляне, която се очаква да бъде постигната на конференцията за климата в Париж. Ако малката държава Уругвай обаче е някакъв показател, то преминаването към начин на живот, при който се отделят ниски нива на въглероден диоксид, не е толкова трудно, колкото може да изглежда.
Британският вестник Guardian предава, че възобновяемата енергия сега снабдява 95% от електричеството в южноамериканската страна. Тя разчита на микс от енергийни ресурси, сред които вятърни турбини, слънчева енергия, хидроенергия и биомаса. Взети заедно, възобновяемите енергийни източници съставляват 55% от енергийния микс на Уругвай, засенчвайки средните за света 12 на сто.
Постиженията на страната са още по-впечатляващи, защото са се случили за забележително кратък период от време. Правителството одобри 25-годишна енергийна политика през 2008 г. Държавата доказа, че преминаването към зелена енергия не е нужно да води до по-високи цени за потребителите. Цени на тока, коригирани спрямо инфлацията, днес всъщност са по-ниски отпреди според Рамон Мендез – глава на политиката на страната за климатичните промени.
Каква е тайната на успеха на Уругвай? Мендез посочва няколко фактора.
Един от тях е силното партньорство между публичните и частните компании в страната. Държавната национална електрическа компания промотира възобновяемата енергия чрез търгуване на споразумения за изкупуване на енергия на частни фирми според доклад от тази година на Международната агенция за възобновяема енергия.
Многопартийната подкрепа също е била от решаващо значение за стартирането на политиката на Уругвай за чиста енергия. Тя бе одобрена от всички политически партии в Конгреса през 2010 г.
Успехът се дължи и на факта, че инвеститорите са установили, че чистата енергия има смисъл и по отношение на бизнеса. Държавната уругвайска програма гарантира фиксирани цени на електроенергията за 20 години, което насърчи чужди компании като германската фирма за вятърна енергия Enercon да построи заводи там.
„Това, което научихме, е, че ВЕИ-тата са просто финансов бизнес. Разходите по строителството и поддръжката са ниски, така че стига да даваш сигурна среда на инвеститорите, са доста привлекателни”, заяви Рамон Мендез.