Енергията, произведена от слънчеви панели в Чили, е вече толкова много, че вече е безплатна.

В някои части на страната цената на този тип електроенергия достигна до нула. И то за дълго време - от април в продължение на 113 дни вече токът от слънцето е безплатен, показват данните на местния електроенергиен оператор. През миналата година този период е достигнал 192 дни и може да бъде надминат през тази, разказва Bloomberg.

В страната работят 29 слънчеви централи и още 15 са планирани. Но сега икономиката на страната се забавя, а предлагането изпреварва търсенето. Заедно с това и цените падат.

„Инвеститорите губят пари”, казва Рафаел Матео, шеф на компанията Acciona. Тя е инвестирала 343 милиона долара в 247-гигаватова соларна централа. „Растежът се губи. Не може да има толкова инвеститори на едно място”, добавя той.

Специфичното на чилийската енергийна система е, че нямат единна енергопреносна мрежа, а две самостоятелни несвързани – централна и северна. Така, когато има свръхпредлагане на ток в даден регион, друг може да има недостиг, обяснява Карлос Бариа, бивш шеф на правителствената ВЕИ-комисия. Въпреки това пазарът реагира на пренасищането и сваля драстично цената.

Правителството планира да разреши този въпрос с построяването на 3000-километров електропровод, който да свърже двете мрежи през 2017 година.

 И това е наложително с оглед на бъдещите соларни проекти. В страната са планирани през 2016-а нови 1.4 гигавата слънчеви мощности при 371 мигавата построени през 2015 година.