Близо 70 000 българи са се трудили като специалисти в областта на информационните и комуникационните технологии през 2015 година.
С това броят на служителите се е увеличил до 2.3 процента за период от 4 години спрямо общата заетост в страната, сочат данни от европейската статистическа служба.
През 2011 година родните специалисти в областта са наброявали около 54 000 служители, което регистрира скок с около 16 000 души.
Родината обаче бележи един от най-ниските темпове на растеж в рамките на Европейския съюз, като си дели едно място с Португалия.
Най-голям дял през 2015 година спрямо общата заетост е регистриран във Финландия, където процентът достига 6.5 на сто. Страната е следвана от Швеция с малко над 6 процента.
В анализа е включена и южната ни съседка Турция, която се нарежда на последното място с процент на служителите, упражняващи ИКТ професии от 0.9 на сто спрямо общата заетост.
Общо в Европейския съюз близо 8 милиона служители през изминалата година са се препитавали от професии в сферата на информационните и комуникационните технологии.
Специалистите от ЕС са заети предимно в Обединеното кралство, където работят 1.54 милиона служители, а в Германия 1 470 000 души се подвизават в сферата.
Във Франция пък служителите са общо 950 000 души. Трите държави отчитат малко повече от половината от всички ИКТ специалисти в ЕС.
През последните години броят на наетите в областта непрекъснато се увеличава, адаптирайки се към все по-дигитализирания работен процес.
Професията продължава да е по-предпочитана сред силния пол, като служителите традиционно са с високо образование.