Търсенето на петрол в световен мащаб ще отнеме най-малко една година и вероятно много по-дълго - за да се върне към нивата от преди кризата от 100 милиона барела на ден, каза Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика, пише Oilprice.
Темпът, с който търсенето ще се върне, ще зависи най-вече от глобалния икономически растеж и опасността от втора вълна от COVID-19. Това би могло да даде основание за връщане към по-строги блокировки, каза Бирол.
В априлския си доклад агенцията заяви, че пандемията на коронавирус премахна десетилетия растеж на търсенето на петрол на фона на безпрецедентните мерки за блокиране в много страни за ограничаване на разпространението на вируса.
Април наистина беше "черен април" за петролните пазари и индустрията, заяви Бирол пред Gulf Intelligence, припомняйки първото падане на фючърсите на WTI Crude на отрицателни нива.
Агенцията продължава да наблюдава глобалното търсене на петрол през тази година, въпреки облекчаването на мерките в много страни, каза Бирол. Цифрите за търсенето, предлагането и свръхпредлагането "все още са много тревожни", подчерта той.
За съдбата на шистите в САЩ, след като беше намалено производството по икономически причини, неустойчиво ниските цени на петрола, Бирол изрази оптимизъм, че след кризата, когато търсенето се върне към някаква форма на нормалност, производството ще се покачи отново.