Индексът на потребителските цени (CPI) в Еврозоната е ускорил растежа си до годишен темп от 3.5% през март, което е най-високата му стойност от юни 1992 г. до днес. Анализаторите очакваха ръстът да се ограничи до 3.3%, което за съжаление не се оказа вярно. В отделен доклад бяха публикувани по-слаби от очакваното данни за потребителското и бизнес доверие в Зоната.
По-високите цени на храната и енергийните суровини генерират инфлация в Еврозоната, което подкопава възможностите за потребление на европейците и увеличава разходите на компаниите. Ерки Ликанен от ЕЦБ е коментирал, че инфлационните очаквания стават все по-силни, а икономиката постепенно забавя развитието си. Това за момента не променя основния приоритет на банката, която упорито запазва лихвеното ниво високо, за да се справи с ценовия натиск.
„ЕЦБ ще продължи да поддържа високо лихвеното ниво, но как ще се пребори с изоставащата икономика, все още не е ясно", коментира италиански анализатор пред Bloomberg. „Икономическият ръст на Еврозоната вече е под средното ниво", продължава той.
Потребителското и бизнес доверие вече паднаха до 99.6 пункта през март от 100.2 през февруари, като най-слабо представящ се е строителния сектор. Икономистите очакваха спад до 100 пункта, от неревизираните 100.1 през февруари. Активността в строителния сектор е паднала в Германия, Испания, Ирландия и Италия.
Веднага след серията европейски данни, еврото успя да покачи до $1.5834, като в момента гравитира около $1.5810. Скокът на единната валута се обяснява с първосигналните спекулантски покупки, които не очакват ЕЦБ да намали лихвеното ниво скоро.
Европейската валута, която поскъпна с 11% спрямо долара през последните шест месеца, прави производството на Стария континент по-слабо конкурентоспособно, а рекордно високите цени на петрола действат негативно на бизнес доверието. В същото време, все повече анализатори коментират факта, че САЩ вече са в рецесия, което намалява търсенето на вносни стоки и наврежда на износно ориентираните икономики в Европа и Азия.
Продажбите на дребно в Европа също отбелязват спад през март, докато потребителското доверие във Франция е с невиждано от десетилетие дъно. Основните европейски борсови индекси са на червено днес, като най-слабо се представя немският DAX 30 (-1.30%).