Шансовете Япония да влезе в рецесия през следващата фискална година, са се увеличили през последните три месеца, заради натиск от световния икономически спад и сложните търговски отношения между САЩ и Китай, сочи проучване на Reuters.
Икономистите от допитването твърдят, че Япония вероятно ще успее да избегне рецесията през годината, започваща през април. Икономиката ѝ ще нараства с 0,8%, но прогнозата е нестабилна.
Това е лошо за плановете на премиера Шиндзо Абе, който иска да увеличи данъка върху продажбите до 10% от 8% през октомври, за да се справи с разрастващите се социални разходи, тъй като населението на страната остарява.
Япония усеща непрякото въздействието на търговската война на САЩ и Китай, защото прави оборудване и консумативи, използвани от китайските производители на полупроводници, мобилни телефони и други продукти.
Последните данни показват, че растежът на износа на Япония се забави сериозно ноември, тъй като доставките за САЩ и Китай рязко отслабнаха.
"Търговският конфликт обезкуражава Китай да прави капиталови разходи, което хвърля сянка върху японската икономика чрез забавяне на износа на капиталови стоки", казва Шигето Нагаи, ръководител на отдела за японска икономика в Oxford Economics.
Американският президент Доналд Тръмп заяви в събота, че има напредък по постигането на търговско споразумение с Китай, но отрече да обмисля отмяната на митата за китайския внос.
Несигурността около излизането на Великобритания от Европейския съюз също допринася за мрачната перспектива, твърдят анализатори.
"Несигурностите по отношение на световната икономика продължават, като перспективите за Брекзеит и въздействията от търговските търкания се материализират върху японската икономика, така че рисковете се повишиха преди три месеца", казва Харуми Тагучи, главен икономист в IHS Markit.
28 от 38 икономисти заявяват, че вероятността Япония да попадне в рецесия през фискалната 2019 година се е повишила в сравнение с преди три месеца.
Отделно корпоративно проучване на Reuters показва, че доверието сред японските производители спада за трети пореден месец през януари до най-ниското си ниво от две години, тъй като опасенията за здравето на световната икономика и търговското напрежение се отразяват върху бизнеса.
Абе два пъти отлага увеличаването на данъците заради икономически проблеми, но 27 от 39 икономисти твърдят, че има поне 80% шанс да го изпълни сега.
Според Абе, няма да се повтори глобалната финансова криза от 2008 г. и той ще повиши данъка върху продажбите. Очаква се скоро да вземе окончателно решение.
За да отслаби икономическите щети от мярката, правителството планира да предложи данъчни облекчения за коли и домове и да освободи някои продукти от увеличението на данъците.
Очаква се японската икономика да се свие с 3% през тримесечието през октомври-декември, когато данъкът ще бъде увеличен, прогнозират икономисти. За цялата финансова година тя ще нарасне с 0,8%, показва проучването, а след това бавно се покачва до 0,6% за следващата фискална година.
"Поне от икономическа гледна точка, предложеният набор от политически мерки ще компенсира краткосрочното въздействие на увеличението на данъка върху продажбите", заявява Тецуя Иноуе, главен изследовател в Nomura Research Institute.
Националният индекс на потребителските цени, който изключва ефекта от променливите променливите цени на пресните храни, се очаква да нарасне само с 0,6% за фискалната 2019 г., изключвайки ефектите от увеличението на данъците, след прогнозният растеж от 0,8% за текущата година до март според анкета.
Очаква се Японската централна банка да намали прогнозите си за инфлацията на срещата си на 22 януари, съобщават източници. Спадът на цените на петрола и затъмняващите се глобални икономически перспективи увеличават предизвикателствата за постигане на амбициозната цел от 2%.
Централната банка вероятно ще намали прогнозата си за основната потребителска инфлация до около 1% през фискалната година, започваща през април, от предишните 1,4%.
Много икономисти казват, че Банката ще започне да нормализира своята ултра свръхмонетарна политика занапред.