Цените на алуминия се колебаеха през октомври. Въпреки че успяха да се повишат само с 0,99%, алуминият все пак успя да надмине другите неблагородни метали през месеца. И все пак цените започнаха да падат до средата на ноември, тъй като отразяваха нарастващата низходяща тенденция, възникваща на пазари като мед, никел, цинк и калай.

От 1 декември Китай ще прекрати отстъпките за износ на продукти от алуминий и мед. Това беше като изненада за пазарите, в резултат на което цените на медта и алуминия скочиха. Цените на китайския алуминий обикновено са на дъното на пазара. Прекратяването на експортните отстъпки обаче може да намали дела на китайския алуминий, който попада на световния пазар, което би подкрепило световните цени.

Китай не посочи причина за промените, но пазарите започнаха да спекулират, че този ход идва като отговор на преизбирането на бившия президент Тръмп. Сега се очаква Тръмп да засили търговските бариери срещу Китай през следващите години и прекратяването на отстъпките може да е от полза за Китай в преговорите на фона на дългогодишните обвинения за несправедливи индустриални субсидии и търговски практики, пише Oilprice.

В исторически план Китай е използвал субсидии и държавен контрол върху индустриите, за да подбива световните цени. Според неотдавнашния доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), "нарастващата тежест на държавните предприятия е особено видима в тежките индустрии като стоманодобивната и алуминиевата, където фирми с 25% или повече държавна собственост генерират почти половината от всички приходи сред включените в извадката фирми през 2022 г."

Според чуждестранни брокери на материали, тарифите все повече изместват китайския материал от пазара в САЩ. Последните тарифи на САЩ, обявени при администрацията на Байдън, влязоха в сила на 27 септември 2024 г., като увеличиха митата върху китайската стомана и алуминий до 25%.

Все още данните не показват значителен и устойчив спад в дела на китайския алуминий спрямо общия внос в САЩ, но това може да се промени поради действия както на САЩ, така и на Китай.

Цените на алуминиевия оксид остават високи на фона на несигурността на доставките

Промените за износ на Китай идват заедно с още един двигател за пазара на алуминий, тъй като рязко покачващите се цени на алуминиевия оксид, суровина за алуминий, продължиха да предлагат подкрепа на пазара на алуминий миналия месец. Спирането на износа в Гвинея докара страхове за доставките. Въпреки че цените на двуалуминиевия оксид не са на пика си през последните дни, те остават високи, което повишава производствените разходи.

Преди спирането на износа, Гвинея беше водещ доставчик за Китай, като представляваше приблизително 70% от китайския внос на боксит през 2023 г. Гвинея не предостави никаква информация относно причините за спиране на износа или колко дълго ще продължи спирането. Някои спекулират, че това може да е част от по-голяма стратегия за привличане на чуждестранни инвестиции в африканската страна, подобна на стратегията, използвана от Индонезия през последните години. Ако случаят е такъв, тогава спирането може да стане постоянно.

Продължителното спиране на износа може да принуди Китай да ограничи производството, което производителите извън Китай, включително в САЩ, вероятно ще видят като полезно поради продължаващите оплаквания относно въздействието на китайския свръхкапацитет.

Към септември 2024 г. данните от Международния институт за алуминий показват, че китайското производство остава високо, спрямо предходната година, въпреки че това може да се промени през следващите месеци. Китай представлява близо 60% от глобалното първично производство в сравнение с 5,39%, произведени в Северна Америка.

Европа ще се бори  със САЩ за алуминий, ако ЕС забрани вноса му от Русия

Европа ще се бори със САЩ за алуминий, ако ЕС забрани вноса му от Русия

Алуминият е една от основните суровини за производство на електрически превозни средства

Какво ще става с цените на алуминия?

Както краят на китайските отстъпки за износ, така и ограниченията в доставките на двуалуминиев оксид изглеждат като възходящи пазарни сигнали. Степента, до която те ще повлияят на световните цени обаче все още не видяна.

Вероятно цените на алуминия ще продължават да изпреварват другите неблагородни метали, въпреки че това може да не означава непременно покачване на цените.