Преди време дълговете на периферните страни от еврозоната бяха основен проблем за пазарите. В интервю за изданието Business Insider обаче създателят на Geopolitical Futures Джордж Фридман обяви, че сега Европа има много по-голям повод за притеснение: Германия.

А в сърцето на надвисналия над Германия и Европа проблем е италианската банкова система.

„(Проблемите в италианските банки) ще се разпрострат в Холандия, ще се разпрострат в Германия. Германия е новият ПИГС (Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания - страните от ЕС, които изпитват фискални затруднения и висока степен на задлъжнялост). Германия е зависима от износа, а пазарите ѝ пресъхват”, предупреди Фридман.

Икономиките от групата на ПИГС – Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания – пораждаха основните опасения по време на европейската дългова криза през 2011 г. и 2012 г. При привидното преминаване на тези кризи и връщането на Европа по пътя на икономическа стабилност Германия бе големият победител със силна икономика и ниво на безработицата от едва 4,5 на сто.

Страната обаче имаше структурен търговски излишък, подкрепен от слабото евро. Излишъкът по търговското салдо на Германия достигна рекордните 23,9 милиарда долара през юни. Политологът е на мнение, че износът на държавата също ще пресъхне.

Снимка 221691

Източник: Trading Economics

Фридман смята, че проблемите в италианската банкова система ще повлекат и най-голямата икономика в еврозоната със себе си.

Данните в края на 2015 г. сочеха, че необслужваните („лоши”) кредити в банките в Италия са били в размер на 300 милиарда евро – 17,3% от всички неизплатени заеми.

Снимка 221692

Източник: Business Insider

Това е огромно число, имайки предвид, че средната стойност за еврозоната е 6,8 на сто, а лошите кредити в Германия са едва 2,3 процента.

Джордж Фридман твърди, че въпросът е от значителна важност, тъй като Италия е четвъртата по големина икономика в Европа и осмата най-голяма в целия свят. Тя е дом на най-голямата банкова система в Източна Европа и има доста голяма взаимосвързаност в сферата.

Например най-голямата германска банка Deutsche Bank има огромен излаз към Италия, както и останалата част от Стария континент.

Фридман смята, че именно Германия ще трябва да спасява Италия и това ще струва много пари.

„Германия дори не е започнала да потъва. Когато падне, а тя ще, тогава започва да се заражда паниката”, заключи той.