Преди две седмици държавната ChemChina приключи официално покупката на швейцарската компания за пестици и семена Syngenta. Придобиването струваше 44 милиарда долара и представлява най-голямата покупка на концерн зад граница, която Китай някога е правил.

Във вторник Dow Chemical обяви, че земеделски фонд, подкрепен от китайското правителство, ще плати 1.1 милиарда долара за нейния бизнес за фураж за царевица и за проучвания в областта.

Общо, в последното десетилетие, китайски компании са похарчили над 91 милиарда долара, с които са придобили почти 300 чужди фирми, които се занимават със земеделие, химикали и храна.

Защо?

Експерти твърдят, че покупките са част от плана на Китай да подобри своята възможност сам да осигурява храна на населението си от почти 1.4 милиарда души. Стандартът на живот в Поднебесната империя се повишава и гражданите консумират повече местни продукти. Затова и страната се нуждае от повече храна за животните.

Но пред Китай има няколко основни пречки: земеделците застаряват, замърсяването се увеличава, а почвата се "изчерпва". Фермите в страната пък страдат от малките печалби заради остарели практики на работа.

Затова анализатори смятат, че последните покупки на компании показват, че Китай иска да добие ноу-хау, за да увеличи местния си добив.

Разбира се, всички държави искат да се предпазят от недостиг на храна. В Китай обаче темата е още по-чувствителна заради периодите на липса, започнали в края на 50-е години на миналия век и убили милиони.