Откакто доларът достигна своя връх през 2002 г., само за 4 години той успя да изгуби 35% към еврото и 28% към останалите световни валути. Най-интересното в случая, е че нищо толкова страшно не се случи, както беше предвиждано от редица икономисти. Е, може би онези инвеститори, които купуваха долара през 2002 г. сега няма да се съгласят с нас, но понякога така става на пазара.
Всъщност доста добри неща се случиха. Американските компании станаха по-конкурентноспособни, а експортът на американски стоки процъфтява. Печалбите от задгранични операции и възвращаемостта на инвестиции в чужбина се покачва ежедневно в доларово изражение. Дългосрочните лихвени нива са все още ниски, а фондовите борси в САЩ отбелязват рекорд след рекорд. Въпреки, че икономиката се забавя в последно време, макроикономическите данни от изминалите седмици показват, че все пак САЩ няма да се дадат толкова лесно.
Въпреки всичко това, изглежда, че безпокойството около цената на долара отново обхваща инвеститорите. През по-голямата част от четвъртото тримесечие на 2006 г., доларът се понижаваше рязко, заради очакванията, че икономиката се забавя, а ФЕД ще започне да намалява лихвеното ниво през 2007 г. Голяма част от анализаторите отново са на мнение, че доларът ще продължи да отслабва и през настоящата година.
В най-лошия случай, ще станем свидетели на рязко понижение на щатската валута, което пък ще наруши статуквото на световните капиталови потоци, а от там и негативи за световните икономики. В САЩ инфлацията ще се засили, заради по-високите цени на вносните стоки, а работата на ФЕД да управлява икономиката и финансовите пазари ще се усложни неколкократно. Това за щастие, на този етап изглежда невъзможно. Всъщност потенциалните плюсове от по-евтиния долар ще продължат да изключват минусите както за инвеститорите, така и за икономиката.
Въпросът сега е, колко точно ще олекне доларът през 2007 г.? Икономистите добре знаят, че краткосрочните валутни прогнози в днешния динамичен свят, в повечето случай се отклоняват от реалността. Добре е да знаем, че въпреки очакваното понижение на долара през следващите месеци, има няколко сили, които ще намаляват големината и скоростта на неговото обезценяване.
Интересна гледна точка е това, че ако доларът се е обезценявал толкова много от 2002 г. насам, може пък вече е доста подценен. Валутните анализатори от JPMorgan Chase са изчислили на база много фактори в различните държави, че доларът в момента е подценен с около 10%. Ако този факт се потвърди, то той може да окаже сериозна подкрепа за долара през настоящата година.
Естествено всеки валутен инвеститор знае, че краткосрочните фактори са тези, които движат пазара. Докато в момента, те натискат пазара надолу, все пак са достатъчно подкрепящи, за да изключим възможността от пълна обезценка на долара в близко бъдеще. За пример ще дадем дефицита по текущата сметка на САЩ и финансовите им задължения, които не се очакват да се покачват през 2007 г., за разлика от миналата 2006 г.
Силният ръст при износната търговия помага за стабилизирането на търговския дисбаланс. По-ниското търсене в САЩ пък ще ограничи скъпия внос и изтичането на капитали зад граница. Като процент от БВП, американският търговски дефицит ще изглежда доста по-добре от миналата година.