В класацията на американското списание Forbes Румъния заема 40-а позиция и изпреварва България с четири места. Северната ни съседка има добри позиции по критериите свободна плаваща валута, защита на собствеността, иновации и технологии. Страната все по-бързо скъсява дистанциите с Германия, Австрия, Франция, Словения, Италия, Унгария. Тези факти едва ли изненадват някого. Икономиката на Румъния постоянно увеличава оборотите си, а бизнес ножицата между двете държави от северната и южната страна на долното течение на Дунав, които последни се приобщиха към ЕС, се отваря все по-широко.

Чуждестранните инвестиции в Румъния в края на април 2008 г. са нараснали до 3.21 млрд. евро и покриват повече от 66% от дефицита по текущата сметка, съобщи официалната румънска статистика. За първите три месеца на миналата година чуждите вложения в страната са били 1.67 млрд. евро. Увеличението е с впечатляващите 92.2%, което означава, че привлечените средства са нараснали почти два пъти.

Сред страните от цяла Европа, Румъния заема пето място в класацията на дестинациите, привлекателни за инвестиции. Около 10% от големите чуждестранни компании са включили в плановете си Румъния като вариант да разширят дейността си. Това е причината официалните власти в Букурещ да прогнозират, че през тази година преките чуждестранни инвестиции в страната ще достигнат 7.8 млрд. евро.

За сравнение през 2007 г. те са били 7.1 млрд. евро, а през 2006 г. - 9.1 млрд. евро. Букурещ привлича 64% от чуждестранните инвестиции, насочени към държавата, в Североизточния район на Румъния отиват само 1.2% от вложенията. Обяснение за тази разлика е лошата инфраструктура.

Емилиян Енев, изпълнителен директор на Българо-румънската стопанска камара, определи подема на румънската икономика като решаващ фактор за привличане на български компании да развиват дейност в северната ни съседка. До момента са регистрирани над 800 фирми с българско участие в Румъния, а 500 са компаниите с румънски капитали у нас.

Традиционно интересът на българските предприемачи е насочен към румънските пазари на масла, петролни продукти и химическа промишленост. През последната година в страната много динамично се развива пазарът на козметика и почистващи препарати, където ръстът е 20% през 2007 г. спрямо 2006 г.

През същия период търговията с храни и напитки се е увеличила с 16%, показва анализ на Българския институт за външна търговия. Това обяснява навлизането на български фирми на север от Дунав, които имат интереси в козметиката, почистващите препарати, хранително-вкусовата индустрия. Строителството, информационните технологии и туризмът са също предпочитани сектори от инвеститорите, уточнява Емилиян Енев.

Според него не може да се каже, че компаниите се прехвърлят от България в Румъния, а по-скоро, че разширяват дейността си в съседната държава, която освен добра бизнес среда предлага и огромен пазар от 22 милиона потребители.

В Румъния има плосък данък върху доходите, чиято ставка е 16% (с 6 пункта по-висока от България), толкова е и налогът върху дивидентите. Микрофирмите плащат 2% върху оборота си, а представителствата на чужди компании - 4000 евро годишно. Прагът за регистрация по ДДС е 35 000 евро оборот, но косвеният данък има две ставки - 19% е стандартната и 9% - преференциална.

Благоприятната среда за правене на бизнес поддържа висок и стабилен растеж на брутния вътрешен продукт. Ръстът на БВП през 2006 г. е бил 7.7%, при 6.5% през 2007 г. През първото тримесечие на 2008 г. румънската икономика отбеляза растеж от 8.2% спрямо същия период на миналата година и така се нарежда на второ място след Словакия по динамика на развитие в ЕС.

Заделените 19.7 млрд. евро от ЕС за регионалното развитие, инфраструктурата, екологията, селското стопанство, рибовъдството ще дадат мощен тласък на румънската икономика, прогнозира Енев.

Регистрация на фирма за 48 часа

За да регистрираш в Румъния ООД/ЕООД (SRL - societatea cu raspundere limitata), клон или представителство, трябва минимален капитал от 200 леи (около 60 евро). Общо разходите по регистрацията са между 150 и 200 евро. Съдружниците могат да бъдат най-много 50. Договор за наем или документ за собственост трябва да представи предприемачът, който желае да регистрира фирма на територията на северната ни съседка. Ако всички документи са наред, регистрацията излиза за 48 часа.

В същото време румънските работодатели имат изключително сериозен проблем с най-големия недостиг на работна ръка в светa, сочат резултатите от изследване на агенция Manpower.

73% от фирмите заявяват, че трудно намират квалифицирани работници. Заплатите на инженерите в северната ни съседка вече надхвърлят 1000 евро на месец, а специалистите в сферата на информационните технологии често получават до 2500 евро. Изпълнителен директор в мултинационална компания взима не по-малко от 10 000 евро на месец.

Средната нетна заплата в страната се е увеличила 3.1 пъти през последните 10 години - от 104 евро през 1998 г. до 325 евро през януари 2008 г., сочи румънската статистика. С най-голям ръст обаче са заплатите на служителите в публичния сектор - скок от 136 евро през 1998 г. до 640 евро в началото на 2008 г.

Все пак има рискове, с които чуждестранните инвеститори трябва да се съобразяват. Сред опасностите са очакваната висока инфлация около 8% за 2008 г., големият дефицит на текущата сметка, недостигът на човешки ресурси. Проблеми продължава да създава и бюрокрацията.