Това прогнозира шефът на „Елана" Камен Колчев по време на конференция за ситуацията в аграрния сектор, съобщава Дарик.
През следващата година с европейски средства ще бъдат финансирани проекти за доброволна комасация на земеделски земи. Това пък съобщи министърът на земеделието и храните Валери Цветанов.
"Аграрната ни реформа тръгна по погрешен начин - ние вървим към раздробяване, вместо към уедряване. Затова всички проблеми, свързани с комасацията, са от изключителен приоритет.
Още повече, че европейското земеделие, световното земеделие върви в обратна посока: уедряването, комасирането от 1961 година е основна тенденция за всички държави с развито земеделско производство", каза министър Цветанов. "Ние не можем да вървим в обратна посока", категоричен е аграрният министър.
През 2009 година се предвижда да бъде разработена нормативна база, да се даде възможност за стартиране на първите проекти за извършване на комасация, финансирани от Програмата за развитие на селските райони, каза министърът.
"Те отново ще бъдат базирани на принципа за доброволност и ще имат за цел намаляване на броя на парцелите и уедряване на притежаваната земя от собствениците в обхвата на осъществяване на проектите", допълни министърът.
В същото време стана ясно и, че ще бъдат деблокирани евросубсидиите, които ОЛАФ спря в началото на лятото.
Българският вицепремиер Меглена Плугчиева очаква скоро деблокиране на спряното заради обвинения в корупция финансиране от ЕС.
Това тя е съобщила при посещение то си в Берлин вчера вечерта, цитирана от БНР. Плугчиева подчерта, че въпреки наличието на проблеми България има напредък в борбата с корупцията.
Вицепремиерът поиска да не се налагат на България по-строги критерии, отколкото на останалите нови членки на ЕС.
В края на април на бившия посланик на България в Германия бе възложено да следи за правилното използване на финансовата помощ от ЕС.
През юли Европейската комисия блокира финансова помощ за България в размер на около половин милиард евро.
Mars
на 11.11.2008 в 18:53:55 #4Защо лъжете? Къде в България има земеделие? Плодове и зеленчуци не внасяме и от Турция, Гърция, Македония, Сърбия, Полша, Китай? ... Земеделие имаше в социалистическа България! Земеделието на социалистическа България изхранваше не само българското население, но и населението на цяла Европа, на Съветския съюз и на много азиатски държави ...
bloodone
на 11.11.2008 в 13:22:29 #3Държавата се сетила... и то в кой етап?.... земеделските производители отдавна са започнали процеса на уедряване на земята. Не излиза много изгодно да пътуваш 1 час с трактор за да изореш нива от 3 декара и после пак 1 час до другата ти нива от 4 декара... По начина по който е написана новината изглежда, че даржавата щяла да се заеме и да гарантира на заемеделците "розово" бъдеще... аз обаче смятам че ще сложат толкова много нови наредби и закони, че в плюсовете ще са равни на минусите и в краина сметка държавата пак няма да е свършила нищо значително...
markov
на 11.11.2008 в 13:13:30 #2Партнер, нашето земеделие изнасяло домати през 60-те и 70-те. Оттогава насам го няма никакво. И не само демократите, а и твойте "другари" разграбиха каквото остана от любимите ти ТКЗС-та. И так те внасят зеленчуци и плодове от къде ли не, и пак те не плащат нищо на нашите селяни, които също като тебе си мечтаят за ТКЗС. Направо сме номер 1!
Panther
на 11.11.2008 в 13:02:07 #120 години "демократите" е.аваха майката на селското стопанство. Разбиха работеща система без никаква идея какво да правят нататък. Дори най-елементарните селскостопански продукти ги внасяме от Мк, Гърция и Турция. Сега с това разбито селско стопанство щели да измъкват страната. Еми късмет от мен ... ще ви трябва доста.