7 милиарда евро за директни плащания ще получат родните земеделци до 2020 година. „Средният размер на директните плащания за България е много близо до 90 % от средното плащане за ЕС. С по-нисък размер на плащане от България са 9 държави - Великобритания, Полша, Португалия, Словакия, Хърватия, Румъния, Литва, Естония и Латвия".

Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос от националистите за плащанията за земеделските производители.

По думите на вицепремиера, имало много митове по отношение на правата и задълженията ни заради еврочленството ни - от тежките рестрикции върху производството и консумацията на шкембе чорба, формата и цвета на краставиците. Той обаче отказа да развенчава подобни митове. Важни са фактите, категоричен бе Томислав Дончев.

Той представи и графика за движението на европлащанията за сектор „Земеделие". След реформата на общата селскостопанска политика, извършена в рамките на ЕС и специално за новия програмен период 2014-2020, България ще получи за директни плащания 7 млрд. евро, изтъкна Дончев. Това е с 2 милиарда евро повече от стария програмен период. По-високи субсидии ще получават животновъди, овощари, производители на зеленчуци. Дончев отчете също така и високата усвояемост на европарите за земеделие.

Миглена Александрова от „Атака" подчерта, че след присъединяването ни към ЕС българските земеделски производители получават в пъти по-ниски субсидии от европейските си колеги. Този факт сам по себе си поставя родните производители в неконкурентно положение на европейския пазар, недоволна е тя. Националистката настоя за изравняване на субсидиите за българските земеделци с тези на европейските производители.