Германските финансови експерти виждат икономическото развитие учудващо позитивно. Конюнктурният барометър на Центъра за европейски икономически изследвания (ZEW) се вдигна неочаквано нагоре. Все пак има някои рискови фактори и на първо място тарифите на заплащане - информира Die Welt.

Индексът на ZEW за конюнктурните очаквания се е повишил до ниво 5.8 пункта, което означава два пъти по-позитивно отношение за бъдещето от предходния период със значение на индекса от 2,9 пункта. Макроикономистите се надяваха индексът на доверието през месеца да е 3,1 пункта. Все пак значението на индикатора е доста под историческите значения от 33,2 пункта.

Оценката на настоящата конюнктура обаче е спаднала, макар и леко, но за пръв път от юни 2005: с 1.7 пункта на ниво 69,2 пункта. В анкетата на ZEW от 26ти февруари до 12 март са били допитани почти 300 анализатори и институционални инвеститори. Взета е преценката на финансовите експерти относно изгледите през следващите шест месеца.

Резултатът от допитването сигнализира, че „подемът на германската икономика продължава". Положението с поръчките в страната остава стабилно, независимо от ДДС; настроението на потребителите също е по-ведро, тъй като с пазара на труда всичко засега върви отлично.

Все пак трябва да се има едно наум: поръчките от чужбина са по-малко, което според ZEW е белег за „започващо отслабване на световното търсене". Ако цената на петрола се повишава устойчиво, то подемът в Германия е в опасност.

Волфганг Франц, президентът на ZEW е казал следното: „Икономиката на Германия още се движи по курса на експанзията и търсенето на труд се увеличава". Но това не трябвало да води до злоупотреби с искания за по-високи заплати.

Следват някои коментари относно значението на стойностите. Икономист в Postbank вижда в подобрението на ZEW-индекса за конюнктурните очаквания признак, че подемът в Германия ще се запази. Оценката на сегашното състояние отчита покачването на ДДС, цените на петрола и най-вече слабите външни поръчки. Но при положение, че ДДС бе повишен толкова скоро и въпреки това оптимизмът е силен, говори, че в Германия наистина има подем.

Представител на DZ Bank пък се съмнява в ценността на изводите, които могат да се направят въз основа на ZEW-конюнктурния барометър. „Изглежда Ifo е по-добрата мярка". Това е така, защото ZEW бил „силно зависим от настроението на допитваните анализатори и е свързан по-скоро с настроенията на финансовия пазар и международните връзки, особено с конюнктурното развитие в САЩ. „Може би пролетното настроение е завладяло анализаторите".

Същото мисли и представител на Commerzbank: „По принцип считаме, че индикаторът ще се покачва още, защото всички изхождат от това, че през второто полугодие в Германия отново ще има нормален ръст. Някои дори са по-оптимистични. От тази гледна точка значението на ZEW е все още твърде ниско".