Златото може и да е достигнало дъното си, поне според някои експерти. Благородният метал се понижаваше през всеки от последните шест месеца, което бе най-дългата му губеща серия от над три десетилетия насам.

В началото на седмицата златото отново се върна под 1 200 долара за унция и е на около тридесетина долара от най-ниската си нива от началото на годината.

Все повече стават експертите, които смятат, че благородният метал е намерил своето дъно. А причините за това са по няколко направления.

Силното поевтиняване на златото стимулира централните банки за покупки

Защо цената на златото може би вече падна до дъното си и пазарът очаква промени?

Защо цената на златото може би вече падна до дъното си и пазарът очаква промени?

Мнението на експерт

От началото на годината златото е загубило около 9% от стойността си, като се търгува за последно при нива от около 1 194 долара за унция. Ниските цени на благородния метал правят така, че все повече централни банки да предпочитат да попълват резервите си. Последният пример за централна банка повишила резервите си - бе тази на Полша.

Централната банка на Полша добави 9 метрични тона към златните си резерви през юли и август, когато цената на метала се понижи, сочат данни на МВФ. Това е най-голямата покупка на злато от страна на централната банка от 1998-ма година насам и сред най-големите покупки в ЕС, през този период.

От Националната банка на Полша отказаха коментари по повод на златните си резерви, но според икономисти, спадът в цената на златото до най-ниските му нива от повече от година, е направило благородния метал по-привлекателен за централните банки.

Иначе, покупките на злато от страна на централни банки, като Русия, Турция и др. продължават с пълна сила, в стремежа за намаляване на доминиращата роля на долара в резервите им.

Покупките на злато от страна на централните банки по света са най-силни от над три години насам, след като златото поевтиня до 1 184 долара в средата на август, или най-ниското му ниво от 19 месеца насам.

Разбира се централните банки не купуват злато само заради това, че е поевтиняло. Те виждат много други заплахи пред световната икономика - свързани с растящата инфлация; повишението на лихвите от страна на Фед; дългова нестабилност сред развиващите се страни; търговската война между САЩ и Китай и много други.

Централните банки по света са добавили 193.3 метрична тона злато през първите шест месеца на годината, повишение от 8% спрямо същия период на миналата година.

Консолидацията в златодобивния сектор

Полша не е притежавала толкова злато от 1983 година

Полша не е притежавала толкова злато от 1983 година

През юли и август централната банка направи най-голямата си покупка от 1998 година насам

Консолидацията в добиващия сектор е друг признак, който може да говори за намиране на дъно на златото, според Франк Холмс изпълнителен директор на U.S. Global Investors.

В края на миналия месец се сляха две водещи компании в отрасъла - Randgold Resources и Barrick Gold в сделка на стойност 18.3 милиарда долара. "Консолидации от подобни размери, са сочили в исторически план, че сме близо до дъно" коментира още Холмс.

Холмс припомня още, че златодобивният сектор е "най-евтин" спрямо широкия щатски индекс S&P 500 от над 20 години насам. Това, според него, предлага инвестиционна възможност пред инвеститорите, която се случва "веднъж на няколко поколения". И тази сделка, може да е само началото по отношение на консолидацията в златодобивния сектор, смятат още пазарни наблюдатели.

"Без съмнение, сливането на двете големи компании, посочва, че сме в началото на нова вълна от сливания и поглъщания" според Трей Рейк, портфолио-мениджър в Sprott Asset Management USA. "Има твърде много златодобивни компании и е напълно логично да станем свидетели на консолидация в сектора.", коментира още експертът.

Потенциално поевтиняване на долара от тука нататък

Отдавна е известна традиционната силна отрицателна корелация между златото и долара. Това, което дава повод за оптимизъм е фактът, че през последните седмици златото не поевтинява въпреки силното поскъпване на щатския долар. Това, може да е друг сериозен признак за намиране на дъно от страна на "жълтия метал".

В подкрепа на златото може да се окаже и потенциално бъдещо поевтиняване на долара. Щатската валута отбеляза пик спрямо останалите основни валути, след третото за тази година повишение на лихвите от страна на Фед, през миналия месец.

Все повече обаче, стават анализаторите, които смятат, че доларът започва да изглежда надценен при текущите си нива и скоро поскъпването му може да приключи. Трябва да се отбележи и традиционно слабото представяне на "зелените пари" в края на годината.

Корелацията на златото с щатските индекси

Златото и среброто - колко още надолу?

Златото и среброто - колко още надолу?

От началото на годината двата благородни метала записват загуби

Щатските индекси са близо до рекордни стойности и това до тук имаше низходящ натиск върху цената на благородния метал. Възможно е обаче, щатските индекси да намерят някакъв връх и да отбележат корекция, в среда на рекордно дълго в историята поскъпване.

Корекции на щатските пазари се случват относително често - средно всяка година, а мечи пазари - веднъж на около пет години. Предвид на вече десет годишното повишение на щатските индекси, без по-сериозна корекция, или мечи пазар, напълно е възможно скоро да станем свидетели на неприятности за инвеститорите на фондовите пазари. А това, може да има много силен позитивен ефект върху цената на златото.

Няма как да не отбележим и сравнително нарушената зависимост между нивата на щатския индекс S&P 500 и цената на златото, която е представена на графиката по-долу: 

Снимка 382668

Графика: www.macrotrends.net

Както виждаме, при съотношение от близо 2.5, щатският индекс е относително скъп, спрямо цената на златото.

И все пак, бъдете внимателни с покупката на злато...

От 2008-а златото не е било толкова по-скъпо от среброто, както в момента

От 2008-а златото не е било толкова по-скъпо от среброто, както в момента

Няколко любопитни факта за взаимосвързаността между двата метала

Разбира се, не всички са толкова убедени, че сега е най-подходящия момент да се купува благородния метал.

Роб Хауърт от U.S. Bank припомня, че в исторически план октомври е най-лошия месец за златото. От 1990-та година насам, златото се е понижавало средно с 1.27% през десетия месец на годината.

Трябва също така да припомня едно златно правило на Уолстрийт, което гласи - не се опитвайте да хващате падащ нож. В този ред на мисли, може би е по-добра идея, инвеститорите да изчакат за сигнали за край на понижението в цената на златото, преди да се "нахвърлят" да го купуват.

Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на злато, или други активи на финансовите пазари.