Руските реактори, съхраняващи се на площадката на АЕЦ "Белене", за които през 2016 година по времето на правителството Борисов - 2, България плати 1,2 милиарда лева на "Росатом" след осъдителна присъда, се намират в перфектно състояние. Това установи проверка на служебния министър на енергетиката Росен Христов, на която присъстваха и журналисти.
"Днес направихме проверка на консервацията на оборудването на площадката в "Белене" и на поддръжката на самото оборудване. Всичко се изпълнява по план съгласно предписанията на производителя. Така че цялото оборудване е в състояние годно за експлоатация и отговаря на всички стандарти. Състоянието е на ниво заводско, т.е. чисто ново", констатира Христов.
Какво предстои - държавата ще стартира подпроектно проучване, което да установи как да се процедира с наличното оборудване, колко ще струва това, може ли въпросното оборудване да се интегрира в нова система, дали бихме могли да изградим централата без да сме зависими от Русия и др. Когато резултатите от проучването бъдат готови, фактологията ще бъде представена пред Народното събрание, което в крайна сметка да вземе решение как да се процедира.
Въпросният анализ ще отнеме около 8-10 месеца. "Идеята е колкото се може по-бързо да сключим договор и да можем в началото на следващата година да имаме отговор на всички тези въпроси", увери министърът.
Очаква се оферта от френската EDF, чиято дъщерна компания "Фраматом" сключи преди няколко месеца договор за доставка на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй". Колко ще струва въпросното проучване обаче остава неясно, тъй като финансовите параметри по подобен тип договори са класифицирани.
Немалко средства струва и съхранението на реакторите. "Както виждате, оборудване за над 1 милиард стои на площадката и в складовете и струва милиони на година поддръжката му в такова перфектно състояние. Мисля, че е крайно време България да вземе решение как да продължаваме с този значителен актив, който е значителен и като вложени средства, и като стратегически важен за страната ни", отчете министърът.
А кога би могла изобщо да стане реалност "Втора атомна" не е ясно. Ако всичко върви по план обаче 7-и блок на "Козлодуй" би могъл да влезе в експлоатация до 2035 година.
Припомняме, служебен кабинет на Гълъб Донев даде заявка, че има намерение на възобнови проекта за строителство на втора централа в България - АЕЦ "Белене". Проектът е замислен още през 80-те години на миналия век, но замразен през 1990 година. Всички опити за продължаване на проекта са неуспешни, въпреки че дори беше включен в т.нар. Голям шлем на президента Георги Първанов.
През 2012 година, по време на първото правителство на Бойко Борисов, бе наложен и мораториум върху него след определението, дадено му лично от Бойко Борисов, "един гьол", струващ 800 млн.лв.
През юни 2018 година Народното събрание обаче размрази официално 30-годишния проект.
В предложената от Росен Христов визия за електроенергийния сектор е заложено изграждането на 4 нови ядрени мощности - по два реактора на площадките и на АЕЦ "Козлодуй", и на "Белене".
iliyan-slavchev
на 21.05.2023 в 18:56:35 #8Има си експерти! И ако останат независими ще предложат вариянт "ЗА" или "Против"! След което могат да се разгледат резултатите и се направи съответния Баланс.
Опако
на 20.05.2023 в 00:27:50 #7Темата с руските ядрени реактори трябва да се приключи! Ограбиха десетки милиарди заради тях, а реално не построиха нищо! България и сега е енергийно независима и обезпечена, по отношение на енергомощностите си. Свалянето на цената на тока с ядрени мощности е циганска дъвка, взета от земята! Държавата първо трябва да си върне парите от подобна инвестиция, плюс погасяване на амортизацията на оборудването! Вие, путинофашистките слабоумници осъзнавате ли въобще какво означава това?
yzi26391
на 19.05.2023 в 20:09:16 #6Руските боклуци и аз отдавна знам, кво да ги правим.
beyonder-realm
на 19.05.2023 в 19:53:33 #5В Полрша се сдобиха с нови американски реактори и скъсаха с руското а тия още жалеят за руски реактори
bravebg
на 19.05.2023 в 18:25:10 #4Striker на 19.05.2023 в 17:51:35 Къв зелен преход бе кaпyт.... Франция да не би да си затваря централите? Нямал къде да продава тока.... по-голяма глупост не бях чувал.... в разгара на най-голямата енергийна криза от десетилетия насам ако не можеш да продадеш енергия, ходи се гръмни по-добре.... хич и да не отваряме дума, че дори само за да намалиш цената на тока за собственото си население(икономика/промишленост) и да спреш безумните ТЕЦ-ове, пак е достатъчна полза... за ядрения отпадък темата е смешна.... така или иначе никога не се е съхранявал в България.... към днешна дата няма по-ефективен и евтин начин за производство на енергия от АЕЦ... всичките зелени приумици са много далеч от технологична и икономическа ефективност и обоснованост....
staroto
на 19.05.2023 в 17:57:14 #3За Украйна отиват. Тук са неприложими.
Striker
на 19.05.2023 в 17:51:35 #2Ти в кой век живееш бе, каун?! Каква Белене, какъв АЕЦ?! Ние и сега няма къде да го продаваме тоя ток, той още иска ядрен отпадък! И после къде ще го съхраняваме, у вас ли? Германия почти мина зеления преход и спира всички АЕЦ мощности, тоя фен на Изхождане бълнува за още атом. Имаме договор за Козлодуй за нов блок и това е. За щастие няма да е мужикистански. А тия боклуци да ги продаваме на Сирия и да се свършва.
bravebg
на 19.05.2023 в 17:16:18 #1Дано хората на Радев успеят да задвижат Белене и новите блокове в Козлодуй, че украйнските марионетки Тквуний и Кокорчич като се цункат и хванат властта ще е въпрос на време да предадат всяка надежда за българска енергийна независимост.... а и всеки друг вид икономическа независимост и осигуреност...