Авиоиндустрията и туризмът в Европа ще загубят милиарди евро приходи, а милиони работни места ще бъдат застрашени, ако Великобритания и Европейският съюз (ЕС) не договорят отношенията си в тази посока в следващата 1 година. Около тази теза се обединиха участниците в дискусия на тема "Ефектът на "Брекзит" върху авиацията", провела се в Европейския парламент днес.

"Този проблем не се отнася само за един или два сектора, а за цялата икономика", смята главният изпълнителен директор на лондонското летище "Хийтроу" Джон Холанд.

По неговите думи единният авиационен пазар на ЕС е сред най-големите постижения за общността. Според Холанд, ако Лондон и Брюксел не постигнат консенсус за договаряне на условията за функциониране на компаниите от авиоиндустрията след "Брекзит", това ще доведе до истинска "катастрофа".

"Липсата на договореност в сферата означава по-малка връзка между бизнеса във Великобритания и останалата част от Европа, както и по-малко туристи", посочи той. Според Холанд приоритет номер 1 е пазарът да остане колкото се може по-отворен след излизането на Обединеното кралство от ЕС.

Шефът на летището в Дъблин Кевин Толанд сподели същото мнение, като посочи, че двете преговарящи страни трябва да останат "достатъчно активно свързани" и да гарантират участието на Обединеното кралство в единния авиационен пазар и в Европейската агенция за авиационна безопасност (EASA).

"Туризмът и свободното движение на хора трябва да бъдат предпазени, защото обратното крие огромна опасност за целия ЕС", каза той. Толанд сподели своите опасения, че без споразумение между Брюксел и Лондон, Република Ирландия може да остане откъсната, тъй като близо 40 на сто от трафика към нея идва именно от Великобритания.

"Моят съвет е да запазим това, което изградихме досега, да избегнем драстичния ефект на "Брекзит". Важното е да действаме по-рано за договарянето на нови правила, защото летищата и авиокомпаниите ще имат нужда от време, за да ги въведат", заяви от своя страна Аугостин де Ромени, изпълнителен директор за групата Paris Aeroport, представляваща всички международни летища в Париж.

Последиците за авиоиндустрията и туризма в цифри

"Европа може да изгуби 21 милиарда евро само от туристически разходи при твърд "Брекзит", а 1,8 милиона работни места са заплашени", изчисли Ралф Пастлайтнър от водещият европейски туроператор TUI. Според него негативният ефект за индустрията ще е особено голям в петте най-популярни дестинации за британските туристи - Испания, Португалия, Франция, Гърция и Италия.

По думите на главния изпълнителен директор на една от най-големите корпорации в авиоиндустрията International Airlines Group (IAG) Уили Уалш излизането на Великобритания от ЕС може да коства 1% от брутния вътрешен продукт (БВП) на общността.

Прогнозата на шефа на бюджетната компания Ryanair Майкъл О'Лиъри е дори по-драматична.

"Ако няма споразумение, Великобритания ще излезе от единния авиационен пазар. Трябва да свикнем с мисълта, че ако това не случи, няма да има полети между Острова и ЕС", коментира от своя страна той.

"Ако "Брекзит" се случи при такива условия, няма да пътуваме до Великобритания. Авиацията няма да чака до март 2018 година. В случай, че няма договор до тогава, ще има отменени пътувания, а това означава сериозни загуби за туристическия сектор", посочи той.