Стабилност в политически план и устойчив икономически растеж е обобщеният резултат от членството на България в Европейския съюз, започнало през 2007 година.
Доклад на тема "10 години България в ЕС: ползи и предизвикателства", представи Центърът за либерални стратегии.
Георги Ганев, програмен директор в Центъра отбеляза икономическите ползи за страната от членството на България в ЕС. Главното е, че за предприсъединителния период и след това имаме значително увеличение на БВП на човек от населението, измерен с покупателната способност.
По този показател сме направили ръст от 20 пункта и от 27 пункта достигаме 48 пункта от средното за общността. Като той изтъкна, че сме тръгнали от най-ниската точка за ЕС по отношение покупателна способност на населението.
В момента безработицата в страната е по-ниска от момента на приемането ни в ЕС.
А 10 години членство в ЕС са вторият най-успешен период в историята на страната след началото на 50-те години на миналия век, отбеляза експертът.
Друг положителен ефект от членството ни в ЕС, посочен в доклада, е че фирмите у нас са станали много по-конкурентноспособни, тъй като износът към ЕС е приоритет за страната ни. Сред другите конкретните ползи са подобрена инфраструктура - удвоеното количеството магистрали, огромно количество рехабилитирани пътища, Дунав мост 2, отпадането на визите, допълнително финансиране за българския неправителствен сектор, свободното придвижване на хора и стоки.
Като критика Ганев изтъкна преките чужди инвестиции, където страната ни не е успяла да се възползва от възможностите, които членството дава.
Сред преките ползи за гражданите са по-високите екологични стандарти, защита правата на потребителите, пълното отпадане на таксите за роуминг, защита правата на пациентите - европейска здравна карта за спешно лечение в друга страна членка - 150 хиляди такива карти около 500 са ползвали.
В доклада се отчита, че няма видимо позитивно развитие в областта на медиите. Сред въпросите, които бяха поставени по време на дискусията, е неучастието ни в 50% от въпросите, които са в дневния ред на Европа. С някои персонални изключения родните ни евродепутати не взимали отношение по половината от темите, които са на дневен ред в ЕС.