Пазарът на акции се радваше на впечатляващо първо полугодие на 2021 г. Но дали ситуацията ще остане такава и до края на годината?

Оценките на компаниите стремглаво достигат исторически високи нива, а някои експерти изразяват притеснение колко точно скъпи са те спрямо печалбите им. Един измерител — циклично коригираното съотношение на цена към печалба (CAPE) — сравнява цената на дадена акция с реалната печалба (а не с прогнозната печалба) за 10-годишен преиод. Привържениците му твърдят, че е по-добър измерител на пазарите, тъй като включва данни за по-дълъг период, а не разчита на прогнозите за следващата година.

Лошите новини? Съотношението CAPE, познато и като Shiller PE, достига около 38 пункта, пише CNN. Нивото му е далеч над постигнатите 27 пункта в края на 2007 г., точно преди световната криза. И е над постигнатите 33 пункта през септември 1929 г. — малко преди историческия колапс през октомври в началото на Голямата депресия. Единственият път, в който акциите са били по-скъпи, бе в началото на 2000 г., преди спукването на дот-ком балона. Тогава измерителят показваше 45.

"Това ни дава причина да спрем за секунда и да помислим за рисковете", казва Ерик Линч, управляващ директор на Scharf Investments.

Не всички разчитат особено на CAPE. "Това съотношение е по-малко полезно след рецесия или период на значителен спад на растежа на печалбите", смята Шон Дарби, директор в Jefferies. Идеята е, че поскъпването на акциите може и да не е притеснително, тъй като печалбите се възстановиха бързо след миналогодишния срив.

Може и да е вярно. Но има още един барометър, който изглежда притеснително — и той е предпочитаният от Оракула от Омаха, легендарния инвеститор Уорън Бъфет. Съотношението на общата пазарна капитализация на американските акции (индекса Wilshire 5000) и размера на икономиката на САЩ е на исторически връх от 236%. С други думи, акциите са повече от два пъти по-скъпи от цялата най-голяма икономика в света.

През 2001 г. Бъфет заяви, че това съотношение е "най-добрият индикатор" за настоящите оценки. Но трябва да подчертаем, че БВП също се възстановява бързо и се очаква да запише значителен ръст и през 2022 и 2023 г. Ааш Ша, старши мениджър в Summit Global Investments, посочва още, че приходите на компаните също ще запишат значителен растеж през следващите две години.

По думите му, акциите могат да продължат да растат, стига икономика да не спира своето възстановяване. Той признава, че оценките са високи, но посочва, че за здравето на пазарите е окуражаващо, че bitcoin и акции като Tesla се отдръпнаха от върховете си.

Подобно е мнението и на някои от най-големите мениджъри в света. BlackRock Inc., State Street Global Markets, UBS Asset Management и JPMorgan Asset Management очакват пазарите да продължа да нарастват през второто полугодие, пише и Bloomberg. Все повече инвеститори обаче гледат извън САЩ за по-голяма възвращаемост, посочва агенцията.

Макар че MSCI All-Country World Index вече се изкачи с 12% тази година до рекорден връх и това кара някои играчи да се опасяват от временен спад заради високите оценки, силният ръст на печалбите и подкрепата на централните банки вероятно ще запази ралито живо, смятат те.

Друга причина за продължаващия интерес към акциите е липсата на алтернатива.

Гледайки напред, големите инвеститори се насочват към циклични и "стойностни" акции, които ще спечелят от ръста на икономиката. Що се отнася до регионите, те предпочитат Европа и Япония. Според тях Стария континент ще спечели заради по-големия дял на подобен тип акции. В Страната на изгряващото слънце пък оценките изостават от тези в САЩ.

Инвеститорите разчитат на Федералния резерв. Макар че централната банка даде да се разбере, че вече смята да затегне паричната политика по-рано, това все пак няма да се случи твърде скоро.

Те очакват още да видят значително възстановяване на печалбите. Прогнозите за целия свят са за достигане на предпандемичните нива.

Подкрепа за пазарите идва и от дребните инвеститори, които през юни са закупили акции и ETF за нетно $28 млрд. в САЩ, по данни на Vanda Research, цитирани от The Wall Street Journal. Това е най-високото ниво от поне 2014 г. насам. През първото полугодие на годината са отворени и над 10 млн. нови брокерски акаунти — повече отколкото през цялата 2020 г., според JMP Securities.

Ритейл инвеститорите продължават да са оптимистично настроени и да купуват всеки спад на пазара. На 18 юни, когато индексите изтриха по 1%, те са инвестирлаи над $2 млрд. — повече отколкото който и да е друг ден през последните две години.

Духът на миналите кризи преследва централните банкери и инвеститорите

Духът на миналите кризи преследва централните банкери и инвеститорите

Има ли риск подкрепата за икономиката отново да бъде спряна твърде рано?