Точно когато инвеститорите си мислиха, че не може да стане по-лошо за AT&T и Verizon Communications, акциите на двата телекомуникационни титана се сринаха, след като The Wall Street Journal съобщи за медни телекомуникационни кабели, които са били обвити в олово.
Въпреки че не съдържа никакви числа, този доклад предупреждава за потенциалното въздействие върху здравето на старите на няколко десетилетия жици и потенциалните разходи за тяхното почистване.
Акциите на AT&T се понижиха с 13%, откакто статията излезе на 9 юли, а акциите на Verizon (VZ) поевтиняха с около 10%. Индексът S&P 500 е нараснал с 3% за същия период. Спадът доведе до скок на дивидентната доходност и на двете акции, като AT&T и Verizon вече дават съответно 8,3% и 8,1%. Това са привлекателни дивиденти за инвеститорите - но само ако са безопасни.
Пазарът, по принцип, възприема подхода "първо продавай и задавай въпроси по-късно" към акциите на AT&T и Verizon. И все пак математиката показва, че и двете компании имат паричен поток, за да поддържат своите изплащания. За инвеститори ориентирани към доходност, със силен стомах, може просто да си струва да са търпеливи към тях.
Акциите на двата телекома и без това си имаха проблеми и преди това!
Verizon е вторият най-голям доставчик на безжични услуги в Съединените щати. Компанията има пазарен дял от 30.4%, далеч надминавайки T-Mobile US (TMUS), най-близкия си конкурент.
Телекомът е стабилна индустрия, неподатлива на икономически спадове, което я прави предпочитан избор за консервативните инвеститори. Независимо от финансовите условия, хората се нуждаят от своите телефони, поддържайки търсенето.
Акциите на телекомуникациите, включително Verizon, се понижиха още преди скандалния доклад, поради значителния инвестиционен цикъл в 5G. Независимо от това, тези инвестиции трябва да започнат да генерират печалби през следващите години, което ще доведе до скок в дългосрочната доходност.
Високите фиксирани разходи на Verizon за разширяване на мрежата водят до високи маржове върху приходите, подобно на софтуерните фирми. Въпреки спада от 0.7% в приходите от услуги до 109.6 милиарда долара през 2022 г., брутният марж все още беше впечатляващ при 74%, докато сегментът на безжичното оборудване имаше отрицателен брутен марж от 12.1%. За щастие се очаква приходите от безжични услуги да нараснат с 2.5% до 4.5% през 2023 г.
Verizon трябва да намери новаторски начини да използва своята мрежа, включително да промотира своята фиксирана безжична широколентова услуга с над 1.4 милиона абонати. Само през последните три месеца на 2022 г. Verizon добави 379 000 клиенти към този сегмент. Обединяването на смартфони, широколентови и стрийминг услуги може да създаде нови потоци от приходи и високи маржове.
Освен това Verizon може да увеличи паричния поток чрез увеличаване на приходите от услуги с фиксирана безжична връзка и намаляване на капиталовите разходи. Въпреки това, той работи в конкурентно пространство и други също могат да се възползват от тези възможности.
Колко големи може да са финансовите проблеми за двете компании?
Разбира се, математиката изисква числа и оттам започва несигурността. Опакованите с олово кабели не са нов проблем - индустрията ги премахна преди десетилетия. Кабелите всъщност са толкова стари, че не е ясно дори къде се намират и кой ги притежава.
"И така, колко голяма сделка е това?" попита анализаторът на MoffettNathanson Крейг Мофет в доклад от понеделник.
"Незадоволителният, но честен отговор е, че в този момент нямаме нищо друго освен неизвестни, с които да работим и няма реален начин да определим количествено експозициите на компаниите."
Други анализатори се почувстваха по подобен начин и превърнаха опасенията си в действия. Анализаторът на J.P. Morgan Филип Кюзик понижи рейтинга на акциите на AT&T на 14 юли, въпреки "рекордно ниската оценка", позовавайки се на забавяне на растежа, както и на "надвес от потенциално водещо задължение".
Анализаторът на Citigroup Майкъл Ролинс понижи рейтинга на акциите на AT&T в понеделник поради подобни причини. Акциите на Verizon също станаха обект на понижение в понеделник от анализатора на Edward Jones Дейвид Хегър. Анализаторът на New Street Research Джонатан Чаплин се опита да определи количествено потенциалната отговорност.
Той излезе с рамка, която се опита да улови неизвестното както по отношение на процента кабели, които ще трябва да бъдат ремонтирани, така и разходите за подмяната им. Очакваната от него сума?
60 милиарда долара, като AT&T ще трябва да плати 35 милиарда от тях, а Verizon е на куката с 8 милиарда долара. Ако AT&T бяха принудени да заемат 35 милиарда долара точно сега и да ги поставят в тръст за възстановяване на оловото, това ще доведе до увеличаване на дълга му от приблизително 160 милиарда долара на 195 милиарда долара.
Дългът към Ebitda - съкратено от печалбите преди лихви, данъци, обезценка и амортизация - ще се повиши от управляемите 3,4 пъти до по-загрижените 4,3 пъти. При процент от 6%, малко по-висок от доходността на облигациите на AT&T днес, допълнителният дълг може да добави 2,1 милиарда долара разходи за лихви годишно, което води до общото обслужване на дълга от 8,3 милиарда долара годишно.
Добрата новина: AT&T се очаква да генерира 17 милиарда долара свободен паричен поток годишно през следващите три години, според оценки на Wall Street.
Извадете 2,1 милиарда долара допълнителни услуги по дълга и 8 милиарда долара годишни плащания на дивиденти биха погълнали управляемите 53% от очаквания свободен паричен поток и 50% от коригирания нетен доход, под 80%, които биха се считали за риск за изплащането. Няма да е лесно, но изглежда, че AT&T може да се справи с пасив от цели 40 милиарда долара.
"Това обаче не потопява лодката сама по себе си... AT&T ще има поне пет години, за да го направи", казва Чаплин от New Street. "Ако могат да поддържат стабилни паричните потоци, те могат да направят това, без да намаляват дивидента."
Същите изчисления, използващи числата на Чаплин за Verizon, водят до подобни заключения. Verizon ще трябва да поеме дълг от около 9 милиарда долара, което ще доведе до допълнителни 500 милиона долара лихви и годишно обслужване на дълга от около 4,2 милиарда долара. Свободният паричен поток се очаква да бъде почти 19 милиарда долара годишно за следващите три години.
Плащанията на дивиденти от около 11 милиарда долара биха погълнали около 60% от коригирания среден свободен паричен поток на Уолстрийт, прогнозиран за следващите няколко години. Това не означава, че няма рискове. Цената за обработка на покрити с олово проводници може да бъде по-висока от тези оценки.
Прогнозите за свободния паричен поток също могат да се окажат твърде високи поради засилената конкуренция, нещо, от което се страхува Кюзик на JP Morgan. Все пак свободните пари се задържаха по време на предишни възходи и падения.
В AT&T свободният паричен поток покрива дивидента през 18 от последните 20 години, като плащанията поглъщат приблизително половината от свободните пари през този период.
Всичко това е теоретично и може да бъде трудно - дори лоша идея - да се спори с пазара. Все пак акциите на AT&T и Verizon се доближават до точката, в която изглежда отразяват всички потенциални загуби, а дори и някои бъдещи такива.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.