Турската лира може и да се стабилизира засега, след като централната банка даде сигнал, че ще повиши лихвените проценти, но някои инвеститори се притесняват, че дългосрочното решение се крие единствено в смело повишение, което централните банкери няма да предприемат, пише Bloomberg.
Дори след затягане от 700 базисни пункта от декември насам, ръстът на цените продължава да се ускорява и всъщност реалният лихвен процент, когато вземем предвид и инфлацията, е едва един процент. Само за да върне нивата от юни, когато имаше относителна стабилност на пазарите, централната банка ще трябва да повиши лихвените нива с още 400 базисни пункта.
Централните банки по света бяха накарани да действат след труса на развиващите се пазари. Аржентина повиши лихвите с 1 500 базисни пункта само миналата седмица. Nomura International Plc смята, че Турция трябва да повиши едноседмичната репо лихва с поне 575 базисни пункта до 23,5 процента и не е ясно дали централните банкери са готови на такъв агресивен ход.
"Усещането е, че мунициите им свършват", смята Джуйлауме Треска, стратег в Credit Agricole SA. "Очакванията на пазарите са за смело повишаване на лихвите, но според нас централната банка може само да разочарова пазарите", добавя той. Прогнозата му е за поевтиняване на лирата до 8,30 за долар до декември.
В понеделник турската валута изтри част от загубите си срещу долара и се търгуваше на 6,64.
Имайки предвид натиска от президента Реджеп Тайип Ердоган за запазване на икономическия растеж, не е изненада, че инвеститорите са скептични относно адекватността на политика на централната банка.
Оставяйки инфлацията да расте с двуцифрени числа през последните две години, централната банка очевидно изостава от събитията.