
България трябва да ограничи разходите, за да предотврати възможността двуцифреният дефицит по текущата сметка да излезе от контрол.В бюджета си за 2007 е заложен излишък от 0.8% от БВП, който обаче може да стане поне 2% с цел предпазване на развиващата се икономика.
„Можем да минем нивото от 2% ... 2.2 - 2.3 процента от БВП са възможни", е казал Кадиев, който контролира на бюджетните приходи в правителството. Според него превишението ще се дължи на по-висока от очакваното събираемост на ДДС и акцизни такси, както и по-високи приходи от продажби на недвижими имоти от общините.
„Ще имаме местни избори ... цените на недвижимите имоти се вдигат ... и кметовете ще искат да продават повече земя", е казал заместник-министърът.
Приходите заложени в бюджета за 2007 са 21.4 млрд. лева (€ 10.9 млрд.), повишение с 9% от очакваните за миналата година 19.6 млрд. лева. Според Кадиев България ще събере 250 - 500 милиона лева повече, или 0.5 - 1 % от БВП.
Ако приходите са по-малко от очакваното за тази година, България ще постигне целта от 2% излишък чрез намаляване на разходите, ако текущата сметка продължи да се влошава.
„България, бедна страна с население 7.8 милиона" според Ройтерс има една от най-стегнатите фискални политики в Европа. Но някои критици твърдят, че в страната липсва прозрачност за бюджета след години наред подценяване на приходите, което е помагало на правителството да харчи пари без нужния парламентарен контрол.
Според Кадиев излишъкът за 2006 ще е 3.5-3.7% от БВП, макар че бюджетният закон за миналата година предвиждаше балансиран бюджет. Според МВФ бюджетните излишъци за България трябва да са поне 2 %.
България е обвързала националната си валута към евро във валутен борд, който скъсява правомощията на централната банка, оставяйки фискалната политика като едно от малкото средства на разположение за въздействие върху икономиката.
Освен това Кадиев е казал за Ройтерс, че очаква събираемостта за фиска да нарасне със съкращаването на корпоративния данък печалба от 15% на 10%, което ще стимулира компаниите да излизат „на светло".
Вероятни са и по-нататъшни намаления на данъците. Разходите за социални осигуровки могат да се смъкнат с 35 до 33.6% от юли т.г., ако фискалната ситуация разреши това. Индивидуалните данъци могат да паднат от 2008.