Когато САЩ приеха Патриотичния акт след 11 септември, целта беше ясна: защита на националната сигурност. Този добронамерен ход обаче доведе до засилено правителствено наблюдение и значително намаляване на неприкосновеността на личния живот. Настоящият подход на Европа към цифровите транзакции може да доведе до подобни последици, при които мерките за сигурност могат да нарушат основните свободи, пише Finance Magnate.

Европейският съюз засилва усилията за регулиране на крипто пазара, като се фокусира върху намаляване на анонимността при цифровите транзакции. Най-новите мерки за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма (AML/CFT) отразяват тази тенденция, пораждайки критични опасения относно деликатния баланс между сигурност и поверителност.

От приемането на регламента за пазарите на крипто активи (MICA) през 2022 г. ЕС работи усърдно за установяване на изчерпателни насоки за субекти, работещи в рамките на пазарите на крипто активи. Тази регулаторна рамка е предназначена да ограничи незаконни дейности, като пране на пари и финансиране на тероризма, които процъфтяват в анонимния характер на цифровите валути.

ЕК предлага навлизане на дигитално евро - какво означава това?

ЕК предлага навлизане на дигитално евро - какво означава това?

60% от хората в еврозоната искат да продължат да имат възможността да използват и пари в брой

Въпреки че тези мерки несъмнено са насочени към повишаване на сигурността, те също така предизвикват основните принципи на децентрализация и поверителност, върху които са изградени криптовалутите.

Снимка 360175

Източник: iStock

Неотдавнашните слухове, че ЕС може да забрани анонимни транзакции с криптовалута чрез портфейли за самопопечителство, като Metamask и Trust Wallet, подчертават нарастващия контрол. Въпреки че тези слухове се основават на погрешно тълкуване на новите закони, посоката на регулаторните усилия е очевидна - намаляване на използването на непроследими транзакции.

Тази промяна към всеобхватно наблюдение на цифровите транзакции рискува да създаде система, в която финансовата поверителност се превръща в реликва от миналото.

Дигиталното евро: нож с две остриета

Инициативата на Европейската централна банка за дигитално евро подчертава ангажимента на ЕС за засилване на контрола върху цифровите транзакции. ЕЦБ постигна значителен напредък с цифровото евро, преминавайки към "подготвителна фаза", за да постави основите за неговото прилагане.

Тази фаза включва финализиране на правилника и избор на доставчици за разработване на необходимата инфраструктура, със значително разпределение на бюджета, за да се гарантира нейният успех.

Въпреки че дигиталното евро обещава удобство и стабилност, то също така въвежда риск от безпрецедентно държавно наблюдение и контрол върху отделните финансови дейности. Централизираният контрол върху цифровите валути може да доведе до бъдеще, в което всяка транзакция е проследима, подкопавайки автономията, която криптовалутите са предназначени да осигурят.

Потенциалът за злоупотреба с такива надзорни правомощия не може да бъде пренебрегнат, тъй като това, което започва като мярка срещу финансовите престъпления, може лесно да се разпростре в по-широки области, задушавайки несъгласието и подкопавайки гражданските свободи.

Банките приемат регулация: Нова ера за крипто услуги

Традиционни финансови институции в Европа, като Santander, BBVA и CaixaBank, се възползват от регулаторната яснота, за да интегрират различни крипто услуги. Исторически предпазливи относно нестабилния и нерегулиран характер на криптовалутите, тези банки сега виждат възможност да предложат крипто продукти в по-сигурна и регулирана среда.

Този ход може да насърчи възприемането от потребителите и да отбележи значителна повратна точка в европейския крипто пазар, особено като се има предвид силното банкиране на населението в региона. Банките могат да се възползват от края на пълната анонимност в крипто транзакциите чрез разработване на инициативи като услуги за портфейли и мултивалутни сметки, които приемат крипто.

С напредването на регулаторната рамка финансовите институции трябва да останат в крак с тези промени и да адаптират своите стратегии, за да включат нови форми на прехвърляне на цифрови стойности. Този проактивен подход ще им позволи да обслужват по-добре променящите се изисквания на европейските потребители и да останат конкурентоспособни на един бързо променящ се пазар.

Рисковете от всеобхватния мониторинг

Въпреки че новите разпоредби на ЕС не забраняват изрично портфейлите за самопопечителство, те налагат строги протоколи за проверка на самоличността. Този всеобхватен мониторинг поражда опасения относно това, че финансовата поверителност ще се превърне в реликва от миналото, с потенциална злоупотреба с правомощия за надзор.

Преминаването към засилен регулаторен контрол отразява по-широка тенденция на увеличаване на контрола върху цифровите транзакции, което може да има широкообхватни последици за индивидуалните свободи и финансовия суверенитет. И тъй като Европа се движи към регулирана цифрова финансова система, от решаващо значение е да се разгледат по-широките последици от тези мерки.

Докато регулаторните усилия имат за цел да създадат по-безопасна и по-стабилна среда, те също така рискуват да подкопаят индивидуалните свободи и финансовата неприкосновеност на личния живот.

Осигуряването на баланс между сигурност и поверителност е от съществено значение за защита на самите свободи, които тези разпоредби се стремят да гарантират. Балансираният подход, който поддържа сигурността, без да компрометира поверителността, е жизненоважен за бъдещето на цифровите транзакции в Европа, категорични са редица финансови експерти.

ЕЦБ обяви кога ще започнат плащанията с цифрово евро

ЕЦБ обяви кога ще започнат плащанията с цифрово евро

Цифровата версия на еврото е "огромен ИТ проект"