През последните няколко години глобалният добив на злато беше постигнал плато, но през миналата година той отчете първия си спад от 2008 г. досега, понижавайки се с 1%, посочва финансовият специалист и инвеститор Питър Шиф, позовавайки се на данните на Световния съвет по златото, според които той е спаднал до 3,4 хил. тона.
Особено слабо е било последното тримесечие на миналата година, през което добивът на мините е спаднал с 2% на годишна основа до едва 859,5 тона. Така периодът се превърна в най-слабото тримесечие за последните четири години, въпреки че и през всички останали тримесечия на миналата година добивът се е понижавал.
"Исторически добивът на мините като цяло се повишава всяка година от 70-те насам", пише Шиф. "Наблюдаваше спад на производството им през 2008 г., но това беше аномалия, която се случи с настъпването на глобалната икономическа криза. Настоящият спад на добива е по-притеснителен. Всъщност според мнозина вече сме преминали пиковите стойности на златодобива."
През последните години много ръководители от индустрията посочват, че вече сме открили повечето от златото, което може да бъде добито. Това се потвърди и от председателя на Световния съвет по златото Рендъл Олифант, като очакваната бъдеща тенденция е за трайно понижаване на добитите количества.
Тази тенденция вече се наблюдава при някои от водещите производители. В миналото Република Южна Африка беше номер едно по добив на благородния метал, а днес вече заема девета позиция (лидер за 2019 г. е била Китай с добив от 404 тона злато, следвана от Австралия с 314,9 и Русия 297). Преди две години беше публикувано изследване, според което страната може да изчерпа запасите си от злато в рамките на следващите 40 години.
Въпреки че заема лидерската позиция, добивът в Китай също се понижава с 6% спрямо стойностите си през 2018 г. Това е третата поредна година на спад на производството в страната, а последните негативни ефекти, които бяха усетени от индустриалния ѝ сектор, едва ли вещаят обръщане на тенденцията в непосредствен план.
На фона на спада на добитото злато, общото предлагане на благородния метал през миналата година е нараснало, посочва експертът. Причината за това е значителния ръст в рециклираното злато, което е било с 16% повече на годишна основа само през четвъртото тримесечие, а за цялата 2019 г. общата му стойност е възлизала на 1,3 хил. тона, което е най-големия му обем за последните седем години.
"Но рециклираният метал не може да бъде решение на растящото търсене в дългосрочен план", пише Шиф. "Най-големият проблем пред мините е, че леснодостъпното злато вече е изкопано. Въпреки нарастването на финансирането, през последните три десетилетия сме свидетели на спад на откритите нови залежи."
А макар че цените на златото растат, за златодобивните компании е трудно да покрият нарастващите си разходи по изкопаването на труднодостъпния благороден метал или по пречистването на по-нискокачествената руда, която е останала в земята.
"Инвеститорите никога не трябва да губят фокус от най-фундаменталните аспекти на търговията - търсенето и предлагането", пише Шиф. "Златодобивната индустрия може да навлиза в дългосрочен - и вероятно необратим - период на по-малко достъпно злато. А не бива да забравяме, че стойността на метала идва от неговата оскъдност."