В хода на валутната търговия в сряда сутринта доларът леко поевтинява спрямо еврото и паунда, остава стабилен по отношение на йената. Индексът на долара спрямо кошница от основни световни валути се понижава умерено по време на днешната търговия, но остава над 96,4 пункта в очакване на новините от дългоочакваното заседание на Федералната резервна система на САЩ.

Резултатите от последното заседание на Фед тази година ще бъдат обявени тази вечер.Очаква се американската централна банка да обяви ускоряване на темпа на намаляване на стимулите и да сигнализира за по-ранно начало на повишаване на лихвите на фона на силно възстановяване на американската икономика.

Потребителската инфлация в САЩ през ноември възлезе на рекордните от 1982 г. насам 6,8%, докато цените на производител скочиха с 9,6%, с най-бързия темп от 13 години. Пазарът прогнозира, че Фед ще завърши програмата си за обратно изкупуване на активи през март и ще повиши основната си лихва два пъти през следващата година.

В същото време американската валута остава уязвима към рисковете от бързото разпространение на новия вариант на К-19 омикрон, който може да внесе несигурност в макроикономическите прогнози и да отложи затягането на паричната политика в САЩ.

Към 10:05 часа българско време обменният курс на общата европейска валута спрямо американската се повиши с 0,11%, до $1,1270 за евро в сравнение с $1,1259 за евро в края на предишната сесия.

Британската лира стерлинг в сряда сутринта посъкпва с 0,20% спрямо долара до $1,3256за паунд от $1,3231 за паунд при закриването на търговията вчера.

Стойността на американската валута спрямо йената е на ниво от 113,73 йени за долар в сравнение с 113,70 йени за за долар ден преди това.

Индексът ICE, който показва динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), в сряда сутринта губи 0,11%, по-широкият индекс на долара WSJ се понижава с 0,07%.