Щатският долар се засилва спрямо еврото, британската лира и йената в петък сутринта след данните за 40-годишна рекордна инфлация в САЩ през януари.

Към 9:35 часа българско време общата европейска валута поевтинява спрямо долара с 0,34% - до $1,1382 за едно евро в сравнение с $1,1428 за евро в края на предишната сесия.

Спрямо японската валута пазарният курс на американските пари се повиши с 0,04% - до 116,04 йени за долар от 116,01 йени в сарая на търговията в четвъртък. Вчера Банката на Япония предприе мерки за ограничаване на ръста на доходността на държавните облигации, като по този начин потвърди, че не планира да започне нормализиране на паричната политика.

Британският фунт стерлинг днес се понижи с 0,14% спрямо долара до и се търгува по $1,3531 за едни паунд в сравнение с $1,3557 за паунд при затваряне на сесията в четвъртък.

Австралийският долар спадна спрямо американската валута с 0,74% до $0,7114 от $0,7167.

Индексът ICE индекс, показващ динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона) днес добавя 0,42%, а по-широкият доларов индекс WSJ губи 0,24%.

Потребителските цени (индекс на CPI) в САЩ през януари са скочили със 7,5% в сравнение със същия месец на миналата година, съобщи американското Министерство на труда. По този начин инфлацията е достигнала рекордно високо ниво от 1982 г.насам. Ръстът на потребителските цени се ускори от 7% през декември, надминавайки консенсуса на анализаторите за ивфлация от 7,3%.

Повишаването на инфлацията повишава очакванията за по-агресивно затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв, отбелязва Market Watch.

Президентът на Банката на Федералния резерв на Сент Луис - Джеймс Балард, каза пред Bloomberg в четвъртък, че е готов да подкрепи увеличение от 100 базисни точки на основния лихвен процент още през първата половина на годината, тоест за следващите три срещи, които ще се проведат през март, май и юни.

Японската централна банка обяви в четвъртък готовността си да закупи 10-годишни държавни облигации в неограничен обем при 0,25% годишна лихва следващия понеделник, 14 февруари. Банката на Япония ще прибегне до подобни действия за първи път от 2018 г., за да избегне повишаването на доходността над допустимата граница, отбелязва Bloomberg.