В днешната валутна търговия доларът слиза 2,5.месечния си максимум спрямо йената. Причина за това да неочаквано слабите данни за търговията на Китай, които провокират нови притеснения за световната търговия.

През нощта американската валута понижи курса си до 103,555 йени, губейки 1 процент от постигнатия вчера пик в нивото 104,635 йени – максимална стойност от края на юни. Сутринта курсът се установи на  103,81 йени, с 0,4 процента под нивото от вчерашната сесия.

Безопасната йена расте, след като данните показаха, че експортът на Китай в юани се е понижил с 5,6 процента през септември. По-късно данни отчетоха намаление на експорта в долари с 10 процента – доста по-лоши резултати то очакваното.

 Китайският внос  се е понижил с 2 процента. Всичко това показва, че неотдавнашните признаци на стабилизация на китайската икономика  могат да се окажат неустойчиви.

Спрямо кошницата от 6 основни валути доларът се търгува на ниво 97,914, спадайки от седеммесечния пик в нивото 98,122, постигнато по-рано.

Подкрепа за долара оказват растящите очаквания за повишаване на основните лихвени ставки в САЩ през декември.

Няколко члена на Федералния резерв с право на глас посочиха вдигането на лихвите като „сравнително скоро”, ако икономиката на САЩ продължи да укрепва. Но като цяло в Фед все още се съмняват в темповете на инфлацията, показва публикувания вчера протокол от септемврийското заседание.

Еврото прибави към стойността си 0,1 процента до $1,1016, взимайки „глътка въздух” след спада до нивото $1,1002 – минимум от края на юли, постигнат в началото на днешната азиатската търговия.

Британският фунт стерлинг загуби 0,1 процента до $1,2188 след подем от  0,7 процента в сряда.

Китайският юан спадна до 6,7260 спрямо долара, след като Централната  банка в Пекин понижи официалния осреднен обменен курс.