Днес, министърът на финансите Пламен Орешарски участва в поредното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси, на което Комисията похвали Конвергентната програма на България, съобщиха от пресцентъра на Министерство на финансите.

Тя предвижда провеждането на благоразумна фискална политика в съответствие с правилата на Пакта за стабилност и растеж.

Министър Орешарски заяви, че страната ще запази благоразумния подход при управлението на публичните финанси и в средносрочен хоризонт - като отговор на сложилите се икономически дисбаланси и колебанията на външните финансови пазари.

Базираме нашите фискални планове върху бюджетен излишък от 3% в следващите години с готовност за допълнителни корекции, ако развитието на макроикономическата обстановка го изисква - уточни финансовият министър.

Продължаваме да се фокусираме върху сдържане на публичните разходи в границите на 40% от БВП и подобряване на тяхната ефективност.

Ще задълбочим усилията си върху по-нататъшно реформиране на ключови публични сектори като образование и здравеопазване, както и в посока на по-голяма гъвкавост на пазара на труда. Благоразумна фискална политика, основаваща се на бюджетни излишъци, солидни фискални резерви, контрол върху обема на публичните разходи, по-нататъшно подобряване на основни публични дейности, гъвкавост на пазара на труда, благоприятен инвестиционен климат - това са акцентите в нашата макроикономическа политика в обозримо бъдеще - заяви още Пламен Орешарски.

В рамките на заседанието финансовите министри обсъдиха и икономическото положение съгласно междинните прогнози на Европейската комисия от 21 февруари 2008 г., както и развитието в цените на петрола.

Според позицията на България, нашата икономика засега няма да бъде съществено засегната от тези процеси, въпреки че основните рискове за забавяне на европейската икономика са от страна на вътрешното търсене и в частност от забавящото се потребление. Рисковете пред ускоряването на инфлацията са големи, ако продължи поскъпването на суровия нефт и другите стоки, търгувани на международните пазари.