Европейските акции се понижават в началото на април, следвайки солидните загуби, които борсите на Стария континент регистрираха през първото тримесечие на годината. Инвеститорите преценяват серията смесени икономически данни от Азия и Европа и са в очакване на важния доклад за състоянието на пазара на труда в САЩ през март.

Рано сутринта бяха оповестени по-добри от очакваното проучвания, показващи известно подобрение на промишлената и на общата бизнес активност в Китай през март. В същото време обаче беше оповестено слабо аналогично PMI промишлено проучване за Япония и доста разочароващо проучване на Японската централна банка за състоянието на промишлените и компаниите от сектора на услугите през първото тримесечие на годината.

Това, както и общата слабост на щатския долар, в т.ч. и спрямо азиатските валути, доведе до солиден спад на японския фондов индекс Nikkei с 3,55%, до понижение на южнокорейския индекс Kospi с 1,12%, на австралийския индекс ASX20 - с 1,64% и на индекса Hang Seng - с 1,34%. Единствено основният китайски индекс Shanghai Composite парира първоначална загуба от 1,4%, приключвайки днешната търговия със слабo повишение от 0,17%.

Борсите на Стария континент приключиха едно доста лошо за тях тримесечие. Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 падна през трите месеца до края на март със 7,7%. Той отбеляза  най-слабото си  представяне от третото тримесечие на м.г, когато индексът загуби 8,8% от стойността си, въпреки че в рамките на март регистрира повишение с 1,1%, обобщава  bnr.bg.

Днес индексът Stoxx Europe 600 се понижава с нови 1,58%, достигайки едномесечно дъно от 332,18 пункта, като европейските инвеститори не реагираха с оптимизъм на смесени проучвания за промишлената активност в еврозоната и във Великобритания през март.

Немският фондов индекс DAX се понижава с 1,64%, френският фондов индекс CAC40 - с 1,79% и италианският индекс MIB - с 0,78%. Британският индекс FTSE100 също губи 1,26% от стойността си, след като той се понижи с 1,1% през първото тримесечие на година.