По време на валутната търговия в петък сутринта щатският долар продължава да поевтинява спрямо еврото и британската лира стерлинг, засилва се по отношение на японската йена.

Фокусът на търговците е върху ноемврийския доклад на Министерството на търговията на САЩ за доходите и разходите на американците. Той включва динамиката на индексите на потребителските цени (PCE и Core PCE), наблюдавани отблизо от Федералната резервна система.

Основният индекс на инфлацията PCE, който не отчита промените в цените на храните и енергията, се е повишил с 0,2% през ноември в сравнение с предходния месец, както и през октомври, прогнозират експерти, анкетирани от Dow Jones и The Wall Street Journal. На годишна база се очаква увеличението на индекса да се забави до 4,6% от 5% месец по-рано.

В навечерието Министерството на търговията на САЩ значително подобри оценката си за растежа на БВП на САЩ през третото тримесечие - до 3,2% по отношение на годишните темпове от предварително обявените 2,9%. Това подкрепи долара, тъй като беше възприето от търговците като сигнал, че Фед ще повиши лихвите по-високо от очакваното, за да ограничи икономическата активност и инфлационния натиск, отбелязва Trading Economics.

Към 9:50 часа българско време общата европейска валута се покачи с 0,29% и се разменя на пазара срещу американския долар на ниво $1,0624 за едно евро в сравнение с $1,0596 за евро при затварянето на предишната сесия.

Британската лира стерлинг в същото време поскъпва с 0,21%, до $1,2068, за едни паунд.

Цената на американската валута по отношение на японската се повиши до 132,48 йени за един долар в сравнение със 132,35 йени за долар в края предходната търговска сесия.

Статистически данни от Япония, публикувани днес, показаха ускоряване на общата инфлация в страната през ноември до 3,8% на годишна база - най-високото ниво от януари 1991 година.

Потребителските цени с изключение на прясната храна, ключов индикатор, наблюдаван от Централната банка на Япония, се повишиха с 3,7% на годишна база миналия месец след ръст от 3,6% през септември. Темпът на растеж е най-високият от декември 1981 г. В същото време показателят надхвърли целта от 2% на централната банка на страната за осми пореден месец.

Индексът ICE, който показва динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), губи 0,06% в хода на днешната търговия, а по-широкият WSJ Dollar Index - 0,02%.