Щатският долар в началото на търговията в понеделник се засилва спрямо повечето основни валути поради нарастващите очаквания за предстоящо увеличение на основния лихвен процент от Федералния резерв на САЩ.
Към 10:30 ч. българско време общата европейска валута се понижава спрямо долара с 0,31% - до $1,1325 за евро в сравнение с $1,1360 за евро в края на предишната сесия.
Курсът на американската валута спрямо японската се повишава с 0,17% - до 115,73 йени за долар спрямо 115,56 йени за долар при закриване на търговията в петък.
Британският фунт стерлинг в понеделник сутринта се понижи с 0,07% до $1,3580 за паунд от $1,3588 за паунд при затварянето предходната сесия.
Индексът ICE, показващ динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона) , днес добавя 0,21%, а по-широкият индекс на долара WSJ - 0,12%.
Статистиката за американския пазар на труда, публикувана миналия петък, показа по-малко значителен от очакваното ръст на броя на работните места в страната през декември, но спадът на безработицата надхвърли прогнозите на експертите.
Броят на работните места в Съединените щати се е увеличил със 199 хиляди миналия месец, след като през ноември бе нараснал с 249 хиляди, безработицата спадна до 3,9% - най-ниската от февруари 2020 г., съобщи Министерството на труда на САЩ.
Експертите, анкетирани от Bloomberg, очакваха средно увеличение на броя на работните места с 450 хиляди и спад на безработицата до 4,1% от 4,2% през ноември.
Състоянието на пазара на труда в САЩ е ключов фактор за решенията на Федералния резерв относно паричната политика.
Протоколът от декемврийското заседание на ФРС, публикуван миналата седмица, показа "ястребовото" отношение на лидерите на американската централна банка.
"Участниците в срещата като цяло отбелязаха, че предвид собствените им прогнози за икономиката, за пазара на труда и инфлацията, може да се наложи по-бързо от очакваното покачване на лихвите или по-бърз темп на нарастването му", се казва в протокола, публикуван в сряда.
Освен това в документа се отбелязва, че по време на заседанието, което се проведе на 13-14 декември, "няколко участници вярваха, че условията на американския пазар на труда до голяма степен съответстват на концепцията за пълна заетост".
Бързият напредък при възстановяването на пазара на труда в САЩ и сигналите, които можеха да се видят в протокола от заседанието на Фед през декември, предполагат, че нормализирането на паричната политика от централната банка на САЩ ще се случи по-бързо от очакваното, каза Иън Хациус, анализатор в Goldman Sachs.
Експертът смята, че Фед ще повиши основния лихвен процент четири пъти тази година и ще започне да намалява обема на активите в баланса не по-късно от юли.