Единният фонд за преструктуриране, в сътрудничество с Хърватската народна банка като национален орган за преструктуриране са взели решение за стартиране на процедура за преструктуриране Sberbank (Сбербанк). Европейската комисия е потвърдила резолюцията за рехабилитацията, която ще бъде извършена.
Преструктурирането ще се извърши чрез продажба
Новият собственик на Sberbank ще бъде Хърватската пощенска банка. По нареждане на Съвета за преструктуриране, Хърватската народна банка е прехвърлила 615 623 акции, представляващи 100% от акционерния капитал на Sberbank на Хърватската пощенска банка.
С дял от 5,56% в активите на банковата система, Хърватска пощенска банка е шестата по големина банка в страната и е мажоритарна собственост на Република Хърватия.
Sberbank от днес вече е напълно ликвидна кредитна институция. Всички депозити на граждани и фирми, независимо от техния размер ще бъдат достъпни след изтичането на мораториума (1 март).
Редовната дейност на банката ще продължи от 2 март 2022 г. Това означава, че след изтичането на мораториума за клиенти на Sberbank ще бъде премахнат лимитът на дневно теглене на пари от 7280 куни (962 евро) и че всички плащания, които са били спрени по време на мораториума, ще бъдат разрешени без ограничения.
До назначаването на новия Управителен съвет на Sberbanк, който ще бъде определен от новия собственик, координацията на операциите на банката ще бъде поета от Управителния съвет за рехабилитация в състав Пашко Ракич, председател на Управителния съвет, Борис Бекавац, член на Управителния съвет и Иван Кнежевич, помощник по управление на рехабилитацията.
Решението за рехабилитация на Sberbank чрез продажба цели осигуряването на финансова стабилност в Република Хърватия, предотвратяване на икономически сътресения и защита на обществения интерес, както и на клиентите на тази банка.
След руската инвазия в Украйна, Европейският съюз и САЩ приеха пакет от санкции, които оказаха голямо влияние върху операциите на Sberbank. Европейската централна банка (ЕЦБ), обяви на 28 февруари, че Sberbank вероятно ще фалира.
projekt
на 02.03.2022 в 08:44:58 #1това създава опасни прецеденти. когато войната свърши и се почни с национализация на ресурси в Русия за да се компенсират загубите пак ще има рев. преди няколко години когато САЩ наложи санкции на Китай и последващи санкции на продукция на Китай в САЩ, то САЩ се обърнаха за "съдействие" към СТО заради санкциите. малко лицемерно в предвид на това че САЩ започнаха първи. сега ще е същото