Напоследък Иран е основната мишена на Доналд Тръмп и неговата администрация, които подготвят нови още по-тежки санкции за ислямската република. Белия дом убеждава целия свят да спре да купува ирански петрол и смята да санкционира компании, които търгуват с Техеран.
Иран обаче не смята да се предава и е готов на всичко, за да защити най-важния си източник на приходи. Страната, която е третият най-голям производител на петрол в ОПЕК, предупреди, че ако светът спре да купува нефта й, няма да се поколебае да блокира износа на "черното злато" от региона.
Това намерение, изразено от иранския президент Хасан Рухани, потвърди лично главнокомандващият на Иранската революционна гвардия генерал-майор Касем Солеймани, цитиран от държавната агенция ИРНА.
Иранците лесно могат да изпълнят заканата си и да предизвикат петролна криза. Достатъчно е да затворят контролирания от тях Ормузки проток - основният воден маршрут за износ на петрол на страните от Персийския залив. Подобен сценарий ще покачи драстично и без това високата цена на ключовата суровина.
Трицифрена цена на петрола
"Около 17 млн. барела дневно или 35% от целия износ на морски петрол преминават през стратегическия воден път. Няма нужда да се казва, че подобен ход ще вдигне цените на петрола до трицифрени суми", посочва в изследователска бележка Стивън Бренък, петролен анализатор в PVM Oil Associates.
"Управляващите в Иран са абсолютно непреклонни, че новата ситуация, създадена от оттеглянето на САЩ от ядрения пакт, няма да остане без последствия", добавя експертът.
Международният сорт Брент се търгува около 78 долара за барел, а американският лек суров петрол е на цена от 74.5 долара за барел.
Съдбата на ядрената сделка
САЩ оказва натиск върху международните си партньори и Иран, тъй като иска да предоговори ядрената сделка с Техеран. Вашингтон се оттегли от споразумението и призова и други да го направят.
Иран предупреди, че може да ограничи достъпа на независимите международни експерти, които наблюдават ядрената му програма.
"Ядрените дейности на Иран винаги са били за мирни цели, но Иран ще реши за своето ниво на сътрудничество с Международната агенция за атомна енергия", заяви Рухани.
ЕС обеща да запази ядреното споразумение за 2015 г. без САЩ - като се опита да продължи търговията с ирански петрол и инвестициите. Изглежда обаче, че перспективата за санкциите на САЩ е направила много трудно европейските официални лица да предложат на Техеран някакви гаранции.
Министрите на външните работи на Русия, Китай, Великобритания, Германия и Франция ще се срещнат с ирански представители във Виена, за да обсъдят как да запазят споразумението.