Търговията на китайския фондов пазар беше спряна за втори път тази седмица, след като акциите се сринаха отново с повече от 7%. Правилото за автоматичното й прекратяване при скок или спад от над 5 на сто беше въведено от властите в страната в края на миналата година.
То се задейства 30 минути след отварянето на борсите в сряда, което беляза най-краткия период на търговия в цялата история на китайския фондов пазар. Основна причина за това беше решението на централната банка на страната да отслаби юана за пореден път от лятото на 2015 г. насам.
Анализатори смятат, че действието на финансовата институция индикира амбициите на Китай да стимулира износа, въпреки че втората по големина икономика в света се забави повече от очакваното, пише BBC.
Индексът CSI 300, който отразява акциите на най-големите компании в страната, търгуващи се на борсите в Шанхай и Шънджън, падна с 7,2% до 3,284.74 пункта. Основният показател Shanghai Composite изгуби 7,3% до 3,115.89 пункта.
Веднага след прекратяване на търговията, китайските власти обявиха, че най-големите акционери на фондовите борси няма да могат да продават повече от 1% от ценните си книжа в рамките на три месеца, считано от 9 януари.
Вчера Централната банка на Китай отслаби юана до 6,56 за щатски долар, което е най-ниското му ниво от март 2011 г. насам.
Междувременно вчера цената на петрола падна до ново дъно, след като в началото на седмицата записа леко нарастване. Сортът Brent се търгуваше за под 35 долара за барел, което е най-ниската му стойност от 11 години насам.
Черното злато изгуби 4,6% от цената си до 34,76 долара за барел и остана под срива си през декември. Сортът Brent се продава толкова евтино за първи път от 1 юли 2004 г. до сега. Стойността на лекия суров петрол West Texas Intermediate (WTI) намаля с 3,7 на сто до 34,65 долара за барел.