През последните тримесечия централните банки по света усилено инвестират в злато. Но кои от тях притежават най-много?
Отговорът ни дават данните на Международния валутен фонд, визуализирани удобно от HowMuch.net.
На първата позиция са Съединените американски щати с 8 133 тона, които струват над $373 милиарда по днешни цени. На втора позиция е най-голямата икономика в Европа - Германия, която притежава 3 369 тона на стойност $154 милиарда. Самият Международен валутен фонд (въпреки че не е държава) е на трета позиция с 2 814 тона на стойност $129 милиарда.
България се нарежда назад в класацията с $1,9 милиарда.Другите държави настигат лидерите. Русия и Китай се нареждат на шеста и седма позиция, но са сред най-агресивните купувачи през последните години. Те имат притеснения относо ролята на долара като резервна валута, както и да притежават евро заради нестабилността в политическия живот на Стария контиент и Brexit.
Бавният икономически растеж по света също допринасят за по-високите цени.
ICO
на 02.06.2019 в 10:50:52 #1Класацията е трудна. Китай не е давал официални данни за последните 10 години, а и те не могат да се проверят. Така че количеството злато в Китай е доста по-различно. През 2015 Китай отвори златна борса на която се търгуват РЕАЛНИ количества /за разлика от CDF в Лондон и Ню Йорк/. Златните запаси на Русия са също така различни, като само за предходната година /2018/държавната банка е закупила 253 тона!!! В класацията също така не присъства Индия, където златото се купува от населението и е напълно възможно страната да е на ПЪРВО място по количество на жълтия метал, ако добавят частните запаси. Въпрос буди и количеството на злато в Германия, Франция, Италия..... и България тъй като част от златния резерв на тези държави се намира в САЩ. А дали наистина САЩ не са го продали отдавна? Всеки опит за връщане на количества среща силен отпор, а когато е необходимо да се върне, то цената на борсата скача! Което означава , че резервите НЕ СА НАЛИЧНИ, а се закупува в момента! Дълги години САЩ поддържат ниска цена на златото и стабилен долар, но това се постига с постоянни продажби, като количествата явно са за сметка на "подсигурените" държави /в които има и американски войски/.