България следва да положи по-нататъшни усилия за осъществяване на програмата за структурни реформи, които ще осигурят необходимата подкрепа за намаляване нивата на инфлацията и поддържане на конкурентноспособността на българската икономика.

Това е единият от основните изводи, които Международният валутен фонд заяви, след като днес официално приключи работното посещение на екипа на мисията на МВФ за България.

Трябва да се забързат реформите в металургичния сектор и медната индустрия или в противен случай засиления растеж на вноса ще раздуе дефицита по теущата сметка до 16.6% от БВП тази година, заяви ръководителят на мисията на МВФ у нас Робърт Хагеман.

Държавата трябва да наблегне на повече реформи в сферата на образованието и пазара на труда, за да може да стане по-конкурентноспособна.

Трябва бързо да се намери начин да се засили продуктивността на икономиката, добави още Хагеман, като уточни, че образователната система не развива онези умения, които работодателите и инвеститорите търсят у своя бъдещ персонал.

МВФ предвижда икономическия ръст на страната да се запази около 6% през тази и следващата година, подсилен от местното търсене. Според експертите на фонда пък инфлацията в страната ще продължи да спада до 4.4% към края на 2007 г. или средногодишна такава в размер на 4.6 на сто.

Понижението на ръста в цените ще бъде благодарение на по-евтиния внос на хранителни стоки от ЕС, които са вече освободени от мита, обосноваха се още специалистите от международната институция.

От фонда заявиха също така, че макроикономическата ситуация в страната остава същата, както при последното посещение през декември - сравнително висок икономически растеж, намаляваща инфлация и разширяващ се външен дефицит по текущата сметка.

По предварителна оценка на мисията планираният излишък от над 2% от БВП за 2007 г. е достижим и препоръчва да се използват възможностите за по-големи бюджетни спестявания, уточниха експертите от МВФ.

Правителството продължава да води благоразумна фискална политика според предварително заложените параметри, чиито основни приоритети остават съхраняване и развитие на макроикономическата стабилност и намаляване на уязвимостта на икономиката от бъдещи неблагоприятни развития на външната конюнктура.

Мисията набляга на необходимостта от поддържане на същата фискалната позиция през 2008 г., в контекста на потенциалните рискове от промени в настоящата благоприятна международна финансова обстановка.

В този смисъл поддържаните фискални излишъци ще продължават да подсилват правителствения фискален резерв и да намаляват рисковете от формираните външноикономически дисбаланси.