Четвъртият и последен преглед на предпазното си споразумение с МВФ приключи успешно, отчетоха ръководителят на мисията на МВФ у нас Робърт Хагеман и финансовият министър Пламен Орешарски на заключителна пресконференция за редовната мисия на фонда у нас.

Хагеман даде цялостна положителна оценка за изпълнението на програмата ни с фонда, похвали водената у нас финансова политика през последната една година, но не спести и забележки.

Продължаваме да се тревожим за дефицита по текущата сметка, подчерта Хагеман. „В тази връзка се надяваме преките чуждестранни инвестиции в страна да продължат да дават своето финансиране и да смекчават външната задлъжнялост на частния сектор", отбеляза още ръководителят на мисията за страната. Той изрази одобрение за осъществявания икономически растеж, който според него за тази година ще достигне 6.2% и добави, че фондът очаква подобен темп и за следващата година.

Фондът не вижда никакви симптоми на прегряване на икономиката, заяви Хагеман и намекна да бъдем внимателни с кредитирането, тъй като ще се увеличава външната задлъжнялост на частния сектор.

По изпълнението на структурната реформа има някои недостатъци, констатира Хагеман и уточни, че закъсняваме с влизането в действие на електронния фирмен регистър. Програмата за структурната реформа трябва да продължи, като съгласуваната е необходимо да бъде одобрена от Борда на директорите през месец март, посочи още Робърт Хагеман. „През този срок ще продължат дискусиите и наблюдението по напредъка, но по-скоро в порядъка на технически наблюдения", допълни той.

Ръководителят на мисията за страната подчерта, че е приета програма за приключване на прегледа по политиките до края на тази година и посочи, че е постигнато съгласие с българското правителство фискалният излишък да бъде минимум 2% от БВП през следващата година.

„Извън периода на програмата смятаме, че е важно да се поддържат усилията за реформа и устойчива финансова политика и поддържане системата на валутния съвет", заключи ръководителят на мисията. Това означава, че според него ще е добре да запазим системата на Валутния борд.

По отношение на бюджет 2007 г. представителите на фонда изразяват съмнения относно възможностите му да поеме 10-процентното намаление на корпоративния данък и 10-процентното вдигане на заплатите в бюджетния сектор през следващата година, по повод на което финансовият министър Пламен Орешарски изтъкна, че за това в бюджета има заложени буфери, които да гарантират свиване на разходите на министерствата при настъпване на рискови обстоятелства.

И Орешарски, и Хагеман са единодушни, че основното притеснение е дефицитът по текущата сметка на платежния баланс.

Емилия Миланова от БНБ заяви готовност Централната банка да предприеме мерки, ако отново настъпи кредитна експанзия.
Съществува достатъчно богат набор от мерки, които биха могли да бъдат приложени, уточни тя и изрази надежда, че ръстът на кредитирането ще е умерен и няма да генерира висок риск.

По време на пресконференцията подуправителят на БНБ посочи, че ангажиментът на БНБ в заключителния меморандум с МВФ се състои в това, че Банката ще контролира риска за банковата система в страната във връзка с нарастване на кредитите. В тази връзка тя подчерта, че ще продължи провеждането на умерена прозрачна политика, а при случай на появата на риск за системата, ще бъдат предприети съответните мерки за неговото неутрализиране.

Финансовият министър Пламен Орешарски обобщи, че сътрудничеството с фонда ще продължи и България очаква бъдещи консултации и техническа помощ. Орешарски изрази високата си оценка за активното подпомагане от страна на Фонда през годините на процеса на реформи в страната, за стимулирането на тяхното пазарно ориентиране, като и за чисто финансовата подкрепа в началото на двустранното сътрудничество.