Евродепутати от Европейския парламент от новите страни членки на ЕС са повдигнали сериозно въпроса за реформиране на „закостенелите" критерии за влизане в Еврозоната, съобщава агенция „Ройтерс".

Депутати от Полша, Чехия, Унгария, Литва, Латвия, Естония, Словакия, България и Румъния са представили писмо, с което изразяват мнението си, че при реформиране на евроконституцията, трябва да се променят и критериите за влизане в Еврозоната и приемане на единната валута.

Писмото, което е насочено към Германия като страна председателстваща в момента ЕС, Португалия, която ще поеме ротационното управление през юли и към Европейската комисия, гласи че сега е подходящ момента да се започне дебат за подобни реформи в Общността.

Според становището изразено в писмото, евродепутатите искат да се промени най-вече инфлационния критерий, който според тях е „закостенял" и подобен тест за инфлационна стабилност е бил валиден преди 15 г. Новите пазарни условия изискват този критерий да се реформира, твърдят депутатите, сложили своите подписи в края на писмото.

По техни думи инфлационния тест не трябва да включва средната инфлация на трите страни в ЕС с най-ниска такава плюс 1.5 пункта, а трябва да се взима средната инфлация за всичките 13 страни членки на Еврозоната.

От догодина техния брой ще стане 15 след приемането на Малта и Кипър към единанта валута.

Според евродепутатите терминът от Маастрихтския договор за „трите най-добре представящите се страни по ценова стабилност" е доста неясно формулиран. Съгласно Европейската централна банка ценовата стабилност се определя като ниво под средната за блока инфлация, но близо до 2%, докато Европейската комисия коментира правилото, просто като трите най-ниски инфлационни нива в ЕС.

Ако критериите не бъдат променени разрастването на Еврозоната може да бъде отложено с години поради високата инфлация, който новите страни членки на ЕС срещат като резултат от провежданите от тях политики на засилен икономически растеж, се казва още в писмото.

Припомняме, че съгласно сегашните критерии за членство в Еврозоната всяка кандидат-членка трябва да поддържа бюджетен дефицит не по-висок от 3% от БВП, дълг по-нисък от 60% от БВП, стабилен валутен курс, ниски лихвени нива и средногодишна инфлация около 2%.