Прогнозите, че парите в брой скоро ще изчезнат може да се окажат силно преувеличени. Или поне това се опитват да кажат от регионалната банка на Федералния резерв в Сан-Франциско в свой доклад.
В него експертите се изследвали използването на банкноти и монети в 42 държави между 2006 и 2016 година. Данните показали, че обемът на парите в обращение като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) отчита ръст в 41 от тях.
Резултатите могат да се смятат за показателни, като включените в доклада страни акумулират 75 на сто от глобалния БВП.
Според данните в няколко страни през последното десетилетие употребата на пари в брой е нараснала повече от двойно. На първо място в това отношение е Южна Корея, където ръстът е цели 180%. В Мексико, Чили и Турция той е над 130%.
От друга страна осезаем спад е отчетен в една страна - Швеция. Там кешовите плащания са се свили с 66 на сто.
Експертите обясняват, че причина за тази тенденция до голяма степен са ниските лихви, които са причина банковите влогове да не бъдат привлекателни за потребителите.
Друга важна причина е спадналото доверие във финансовите институции след глобалната криза от 2008 година.
![](https://www.theatlas.com/i/atlas_HyiyKfzxf.png)
jasentcho
на 22.11.2017 в 21:25:21 #1Аз даже съм на мнение да има и златни пари в обръщение. Макар и на пръв поглед това да изглежда смешно, мисля че може да има доста поддръжници. Малка златна монета струва примерно 500 лева, а изглежда като еднолевова. Не е ли гот? Картите и банките кефят много хора, ама някой може да се накефи и от яка монета, която като я дадеш, ти връщат една пачка пари.