"Купувай евтино и продавай скъпо". Това е "тайната" на успешното инвестиране. Но големият въпрос е какво е евтино и какво е скъпо. Има много определения и дефиниции на тези относителни понятия, включително и такива направени от гениалния Уорън Бъфет, един от най-известните поддръжници на инвестирането в стойност.

В момента щатските и повечето от водещите световни борсови индекси, с изключение на родния капиталов пазар (за съжаление), са при, или близо до нови исторически рекордни нива. И въпросът, който инвеститорите си задават в края на годината, е колко скъпи са пазарите?

Сега, близо до края на 2021-ва година, когато се правят оценки и прогнози за следващата година, ще се опитам да дам отговор на този въпрос, стъпвайки на познанията, опита и мнението на велики инвеститори.

Индикаторът на Бъфет

Споменах вече Бъфет и напълно логично започвам с неговото мнение. Фактът, че Бъфет държи рекордно ниво на кеш в управлявания от него фонд Berkshire Hathaway, говори достатъчно сам по себе си. И все пак, в статия за Fortune от 2001 година, Бъфет малко по-конкретно определя един индикатор, който според него е "вероятно най-добрата единична мярка за това, къде стоят стойностите на пазара във всеки един момент".

Известна в инвестиционните среди като "показателя на Бъфет", мярката е проста - общата пазарна борсова капитализация на всички щатски акции, разделени на БВП на най-голямата световна икономика. Когато това съотношение е от 70 до 80%, Бъфет смята, че е разумно да инвестирате на пазарите. Когато се движи над 100% обаче, е време да свалите "карти от масата", според "Оракулът от Омаха.

Къде е това съотношение в момента?

Към началото на декември 2021 година съотношението на Бъфет е при рекордното ниво от 209%. Това е с 63% над средносрочната тренд-линия на съотношението и сочи към един доста надценен фондов пазар. Както се вижда от трендовата линия, съотношение при ниво от 120% би сочило към реална оценка на пазара в момента.

Къде са финансовите съотношения на щатските пазари?

Други популярни оценъчни модели на пазарите, са базирани въз основа на финансовите съотношения и коефициенти. А те също са при прекомерно високи нива за щатските пазари, въз основа на историческите норми.

Съотношението цена-печалба към растеж, известно още като PEG, в момента е при ниво от 2.86 и е на едно от най-високите си нива откакто е започнато да бъде проследявано през 1986-та година. Това съотношение сочи какво са готови да плащат инвеститорите за дългосрочния очакван растеж на пазара. То се приема като по-добро от чистото съотношение цена-печалба.

Общото правило гласи, че когато съотношението PEG е под 1, то активът се смята за подценен и обратното - стойности над 1 сочат надцененост.

Други популярни показатели също са близо до най-високите си исторически нива. Например настоящото съотношение цена-печалба е при ниво от 29.5, като е било по-високо само преди пукането на дот-ком балона и ипотечната криза от 2008-ма година. Това съотношение сочи, че инвеститорите са готови да плащат повече за всеки долар печалба, отколкото са плащали през последните близо три десетилетия.

Подобно високо съотношение, разбира се, може да сочи, че инвеститорите очакват по-бързо и остро възстановяване на печалбите на компаниите след коронавирусната криза. Но предвид ръста на пазара, който най-вероятно вече залага това и очакванията за забавяне на възстановяването през следващата година, едва ли това е основния сценарий.

Финансовото съотношение САРЕ, предпочитано пред P/E от много от финансовите анализатори, разработено от професор Робърт Шилер, нобелов лауреат, също е при много високи нива, спрямо историческите си норми. При ниво от 39.55, това съотношение е далеч над средното от 15, в исторически план и близо до най-високото си ниво в историята от 44 преди пукането на технологичния балон.

Експертите обаче припомнят, че сами по себе си финансовите показатели не могат да определят времето, когато пазарът ще започне да коригира и че финансовите пазари могат да останат дълго време на "надценена територия" и дори да продължат да нарастват от тези си нива.

"Това не е механизъм за таймиране. Той не ви казва, че не бива да притежавате акции, докато не се понижи до 7 или нещо подобно", допълва самият създател на CAPE Робърт Шилер.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.