Това показват предварителните разчети по думите на кмета на Троян инж. Дилян Енкин, цитиран от пресцентъра на БСК.
Интересно за града е, че по швейцарски модел там се провеждат референдуми до обществеността с цел тя да определи собствените си приоритети с оглед нуждите и вижданията си.
Такъв за приемането на новия план за развитие ще се състои утре в Общинския съвет на общината от 17 ч. В проекта, който ще се обсъжда са предложени над 100 теми за проектиране и планиране.
Планът за развитие на Троян е приет през 2005 г., а сега се актуализира, за да се съобрази с критериите за приоритетно финансиране, които Европейската комисия е поставила.
Стратегическите целите на плана са да се укрепи конкурентоспособността на общинската икономика и да се привличат повече инвестиции, да се подобри сътрудничеството между местната власт, бизнеса и обществеността за интегрирано териториално развитие и да се подобрят жизнената среда и човешките ресурси.
Троянска община е една от малкото общини с разработен и съобразен с европейските изисквания план за развитие със средносрочен хоризонт до 2013 г. Тя е една от най-бързо развиващите се в страната, сочат статистически данни, цитирани от БСК.
Значителна част от фирмите в Троян произвеждат експортно ориентирана продукция, която е от изключително значение за развитието на общината и региона. Тя представлява 52% от общия обем за област Ловеч.
Брутният вътрешен продукт на човек в община Троян е 3779 лв., което е с 0,66% повече от този за страната и 16,2% повече от този на област Ловеч.
Средната брутна работна заплата в общината е 3468 лв., което е с 0,67% повече от тази за област Ловеч.