Броят на хората с официална банкова сметки в света расте, но също така се увеличава броят на неактивните такива, показва наскоро публикувано изследване на Световната банка показва, че почти половината от населението на света не ползва активно такива.

За последните три години хората със сметки във финансова институция са се увеличили от 61% през 2014 година до 67% през 2017 година. Един друг факт обаче говори за малко по-различна картина - повече от 80% от този ръст е свързан със сметки, които са били неактивни през последните 12 месеца.

От друга страна активните банкови сметки за този период са се увеличили от 52 до 53 на сто, сочат данните от проучването, проведено сред 150 000 души от различни държави.

Логично в държавите с ниски или средни доходи ситуацията е най-сложна, като под половината от населението в тези държави имат сметки в банкови институции. В същото време броят на тези, ползващи сметките си за съхранение на спестявания, намалява слабо.

Каква е ситуацията в България?

Изследването на Световната банка показва, че от хората над 15-годишна възраст у нас над 72% имат банкови сметки при ниво от 65,3% за региона Европа и Централна Азия. Три години по-рано техният дял е 63%, а пред 2011 е на ниво от 52,8%.

През изминалата година почти 65% от хората с банкови сметки в България са правили или са получавали дигитални плащания, като ръстът за последните 3 години е над 17 на сто. Едва малко над 10 на сто обаче от тези сметки са използвани за плащането на комунални услуги или за покриване на задължения към мобилните оператори.

Сравнително малък остава процентът на тези, които получават по банков път заплатите си. При заетите в частния сектор делът е малко под 30 на сто.

Изчисленията в доклада сочат още, че четирима от десет българи имат спестявания, а 27,8% от тях са ги насочили към финансовите институции. Междувременно все още по-голям процент от хората у нас предпочитат да заемат пари от семеството и приятелите си, отколкото от банките и финансовите институции.