Преходът към зелена енергия ще струва на държавите производителки на петрол $13 трлн. до 2040 г., като някои от тях ще загубят до 40% от приходите си, сочи доклад на Carbon Tracker, цитиран от BBC.
Докладът разглежда сценарий, при който повишаването на температурите е ограничено до 1,65°C. За да се случи това, потреблението на петрол ще трябва да намалее значително, посочват от Carbon Tracker.
Проучването се концентрира върху 40 държави — група, за която загубата на приходи от петрол ще бъде предизвикателство. Прогнозираните щети за държавните бюджети на тези 40 петродържави се равняват на средно 46% от настоящите приходи от петрол и газ. Някои от тях, като Ирак и Екваториална Гвинея, разчитат на черното злато за 80% от приходите си. За други седем, включително Саудитска Арабия, този дял е над 60%.
Докладът изразява и притеснение за някои държави като Гана, Уганда и Гвиана, които тепърва имат планове да разработват петролни полета, но вероятно ще се изправят пред загуба на потенциалните приходи.Някои от държавите, изправени пред тежки загуби, са и сред най-бедните в света. Заради това диверсификацията на правителствените приходи и на националните икономики е важна и спешна задача, сочи докладът.
Макар всяка от тях да трябва да предприеме различни стъпки, Carbon Tracker препоръчва за всички инвестиции в образование и подобряване на условията за бизнес.