С нови финансови инструменти Българската фондова борса ще се опита да привлече по-голям интерес към капиталовия пазар у нас. Това заяви изпълнителният директор на БФБ и на Централния депозитар Васил Големански, който е домакин на срещата на Федерацията на евро-азиатските фондови борси (FEAS). Гости на форума, който се провежда в България, са представители на тридесет  пазари в региона, както и председателят на федерацията Ибрахим Турхан, който е и изпълнителен директор на Истанбулската фондова борса.

Големански заяви, че очаква през следващата година да има повишаване на оборотите на нашата борса, като за това ще помогне листването на компании от енергийния сектор. В кулоарите на форума стана ясно, че следващото публично предлагане на акции на енергийна компания се очаква да бъде направено в около средата на октомври с държавния дял на Енерго про, които купиха Е.ОN.

БФБ може да получи и голямо признание, като поеме ръководството на работния комитет на организацията. В момента нашата старана е единствент кандидат, посочи другият изп. директор на борсата Иван Такев.

Ибрахим Туркан заяви, че борсите, които членуват във FEAS са от страни с развиващи се и бързорастящи икономики, като някои техни индекси изпреварват тези на други региони.

Туркан обърна внимание на двустранните икономически отношения между България и Турция, като заяви, че очаква по-голямо присъствие на турски компании на българския пазар в следващите години, тъй като южната ни съседка е шестнадесетата икономика в света и една от най-бързо развиващите се не само в Европа, но и в света.

Според изп. директор на истанбулската фондова борса, в близките месеци се очаква Анкара да приеме необходимата законодателна рамка, която да позволи съседният регулиран пазар да намери стратегически партньори, като в същото време акции на оператора да се листнат на Истанбулската борса. По думите на Туркан интерес към една от най-големите фондови борси в региона има и той идва е от „познати играчи".

На въпрос на Money.bg как ще се отрази „печатането на пари" от страна на големите централни банки върху развиващите се пазари, Туркан отговори така: "Пазарните играчи започват да преосмислят ролята на големите икономики, които в момента бележат сравнително слаб растеж, като все повече насочват погледите си към развиващите се пазари.

Програмите за количествени улеснения имат за цел да стабилизират пряко икономиките на страните чийто централни банки ги задействат, но като резултат в близкото бъдеще ще станем свидетели на повишен интерес към регулираните пазари в развиващите се страни и насочване на ликвидност към тях."