Излизането от Европейския съюз (ЕС) ще струва на Великобритания 18 милиарда паунда или 20 милиарда евро. Сравнително толкова ще трябва да доплати Обединеното кралство по съфинансирани дългосрочни проекти, подписани между Брюксел и Лондон.

Голяма част от тях са свързани с изграждането на инфраструктурни съоръжения. Сред тях влизат и транснационални проекти, които са част от членството на страната в съюза.

Въпросните 20 милиарда евро трябва да покрият британски многогодишни задължения, включително такива по неплатени бюджетни кредити и пенсионни задължения, пише Business Insider.

Иначе казано, докато е била част от блока, Великобритания е сключила редица споразумения с всички страни членки на ЕС за разнообразни дългосрочни проекти.

След “Брекзит” обаче Островът ще трябва да покрие целия размер на оставащите плащания по тях и няма да може да разчита на съфинансиране от съюза.

По-рано тази седмица в своя публикация от The Times посочиха, че Обединеното кралство ще губи по 66 милиарда паунда всяка година, ако бъде реализиран т.нар. “твърд” сценарий за “Брекзит”.

В такъв случай брутният вътрешен продукт (БВП) на държавата ще бъде по-малък от този при запазване на членството. Освен това този сценарий ще струва 70 хиляди работни места и 10 милиарда паунда по-малко постъпления в хазната.

„Твърд Brexit” може да струва на Великобритания $82 милиарда годишно

„Твърд Brexit” може да струва на Великобритания $82 милиарда годишно

Отказва ли се правителството да търси защита на финансовия сектор?