Редица компании обявиха, че ще раздадат бонуси на своите служители благодарение на данъчната реформа на президента Доналд Тръмп. И все пак акционерите, а не работниците, са най-големите печеливши от намаляването на данъците на корпоративна Америка, пише CNN.
До момента компаниите са заявили обратно изкупуване на акции на стойност 171 милиарда долара, по данни на изследователската Birinyi Associates. Това е рекордна стойност за този период от годината и е два пъти повече от количеството, обявено до същия период на миналата година.
Уолстрийт обожава обратното изкупуване на акции отчасти защото то повишава и ключов индикатор за печалбата. В рамките само на три дни Cisco, Pepsi и производителят на лекарства AbbVie обещаха общо 50 милиарда долара изкупувания.
"Това е най-голямото обратно изкупуване в историята - и нищо друго не се е променило, освен данъчното законодателство", казва Джефри Рубин, директор в Birinyi Associates.
След натиск от Вашингтон редица големи компании взеха решение да споделят спестените разходи след промяната със служителите - или поне някои от тях. По думите на Тръмп около ти милиона работници са получили бонус благодарение на реформата. Други компании като Wells Fargo повишиха минималната заплата.Но количеството средства, което бе отделено за бонуси и повишение на заплатите, са нищо в сравнение с тези, които ще отидат за акции.
Компаниите от S&P 500 са отделили около 5,6 милиарда долара за бонуси и ръст на възнагражденията, показва изследване на академиците Рик Уарцман и Уилям Лазоник. "Най-лошият ни кошмар става истина", казва Франк Клемент, отговорен редактор на Americans for Tax Fairness, група, която се бори за въвеждането на прогресивна данъчна ставка. "Ние прогнозирахме, че лъвският пай ще отиде за вече богатите акционери и директори, а не за служителите".
Проучване на Morgan Stanley посочва, че едва 13% от спестените от данъци средства ще бъдат похарчени за повишаване на заплати и бонуси и 43% за инвеститорите, чрез изкупуване на акции и изплащане на дивиденти.
Bank of America наскоро прогнозира, че компаниите от S&P 500 ще използват средствата, които досега са държали в чужбина, за да изкупят обратно акции на стойност 450 милиарда долара.
Разбира се, освен чрез повишение на заплати и бонуси, служителите на някои компании ще се възползват по друг начин от облекченията: например Visa и Aflac повишиха средствата за пенсии в програмите 401(k), а Boeing обеща да инвестира 300 милиона долара в своите служители чрез обучения, подобрение на съоръжения и други.
"Данъчната реформа освобождава капитал, който да се върне обратно в икономиката. Какво добро могат да направят 2 трилиона долара, които стоят в офшорни държави?", пита Николас Колас, съосновател на DataTrek Research.
Критиците на обратното изкупуване на акции посочват, че най-богатите семейства в САЩ ще получат повече заради растящия пазар. Най-богатите 10 процента от семействата са притежавали 84% от всички акции в САЩ през 2016 година, според доклад на Едуард Улф, професор в New York University. Най-богатият 1% е държал 40% от акциите.