Европейските борси започнаха днешната търговия с предпазливо повишение, опитвайки да парират част от вчерашните солидни загуби. След това обаче последва нова вълна от продажби на фона на оставащите в сила опасения относно слабото представяне на световната икономика и относно здравето на банковия сектор на Стария континент.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с нови 0,51%, след като в понеделник се срина с цели 3,5% до най-ниско ниво от октомври 2014 година. По този начин индексът остава на негативна територия за седма поредна сесия на търговия.

Основен катализатор за подновения спад се оказва отново европейският банков сектор, като днес индексът Stoxx Europe 600 Banks пада с 1,24% до най-ниско ниво от август 2012 година и след като вчера загуби 5,6% от стойността си.

Според редица анализатори слабостта в банковия сектор вероятно ще продължи в краткосрочен план с оглед на "опасения коктейл", включващ забавяне на икономическия растеж в световен план, все по-голямата употреба от редица централни банки на отрицателни лихвени ставки (ЕЦБ, ЯЦБ, ШЦБ), турболенциите на капиталовите пазари в сила от началото на годината, продължаващия спад на цените на суровините и в частно на петрола и повишаващите се нива на т.нар. "лоши дълговe" (необслужвани банкови кредити).

Това кара инвеститорите да поставят под въпрос способността на банките да обслужват техните задължения и засилват опасенията, че банковият сектор не е добре капитализиран.

Акциите на Swedbank AB се понижават с 4,6% след новина за незабавна оставка на нейния изпълнителен директор Михаел Волф. Солидно понижение регистрират и акциите на италианските банки, като тези на Banca Popolare di Milano Scarl падат с 3,26%, на UniCredit SpA – с 2,59% и на Banco de Sabadell SA – с 2,91%. Понижения съответно с 3,21% и с 4,15% отчитат и акциите на швейцарските банки UBS Group AG и Credit Suisse Group AG.

Британските банки също остават подложени на солиден натиск от продажби, като акциите на Standard Chartered PLC се понижават с 1,49%, на Barclays PLC – с 2,2%, на Royal Bank of Scotland PLC – с 1,04% и на HSBC PLC – с 0,13%.

Немският фондов индекс DAX е "на червено" с 0,3%, задълбочавайки своя вчерашен спад от 3,3% под важното психологическо ниво от 9000 пункта – първи спад на основния индекс на борсата във Франкфурт под това ниво от октомври 2014 година насам. Днешната серия слаби икономически данни от Германия (за търговския баланс и за индустриалното производство през декември) допринасят за продължаващите продажби на акции на немските компании.

Френският фондов индекс CAC губи 0,72% от стойността си (след вчерашен спад с 3,2%), докато основният индекс на борсата в Лондон FTSE100 се понижава с 0,13%, следвайки спада с 2,6% в понеделник до най-ниско ниво от 20-и януари.

Днешният опит за отскок на петролните цени с 1% до 1,7% след техен спад в понеделник с около 3% не оказва подкрепа за европейския енергиен сектор. Акциите на British Petroleum PLC падат с 1,07%, на Royal Dutch Shell PLC – с 1,58% и на BG Group PLC – с 0,85%.