Днес министърът на финансите Пламен Орешарски спря със заповед съмнителна операция на стойност 1 млн. лв.

Прекратяването е свързано с опасение за източване на ДДС от организирана престъпна група. Операцията е в резултат на съвместна разработка на Агенцията за финансово разузнаване, ГДБОП и Прокуратурата.

На заседанието си на 11 януари т. г. правителството прие предложения за промени в Закона за данъка върху добавената стойност. Целта е повишаване ефективността на контрола и предотвратяване на данъчните измами в условията на вътреобщностен пазар. С новия ЗДДС се въведе по-либерален режим при изпълнение на данъчните задължения. Отпадането на митническия контрол и въвеждането на нови правила за администриране на ДДС създават благоприятна бизнес среда, свеждайки митническите и данъчните формалности за икономическите субекти до възможния минимум, като се разчита на тяхната коректност и взаимния контрол.

В момента в държавите-членки на ЕС са идентифицирани измами, които са свързани с вътреобщностния обмен на стоки, които би могло да се проявят и у нас. Най-често срещани са измамите с вътреобщностни доставки, вътреобщностни придобивания, както и верижните измами. Съществени щети за бюджета поражда съществуването на верижните измами, при които е налице многократно префактуриране на една стока между търговците, регистрирани в различни страни-членки на ЕС. При този вид измами търговец или търговци от няколко държави биха могли да се регистрират единствено с цел начисляване на данък, без налогът да бъде внасян в бюджета, като създават предпоставки други търговци да претендират за реалното възстановяване на ДДС.

Поради липсата на митнически контрол и дългите срокове за международен обмен на информация за осъществения вътреобщностен стокооборот - между 3 и 6 месеца след извършване на доставката, българската приходна администрация ще бъде задължена да възстановява суми от бюджета преди реално да е проверила действителността на декларираните доставки.

С промените в закона ще бъде въведен механизъм за предоставяне на гаранции преди регистрацията по ЗДДС на определени лица, идентифицирани от администрацията като рискови. Това ще осигури и защита на добросъвестните лица от некоректните, тъй като приходната администрация няма да прилага разпоредбите за солидарна отговорност към лица, случайно попаднали във вериги за измами с ДДС, а ще насочи събираемостта на задълженията към самия длъжник, удовлетворявайки се от предоставената гаранция.

Предлаганите изменения в нормативната база предвиждат компетентният орган по приходите да отказва регистрация на лице, което не е предоставило в указания срок безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок от 1 година и за което са налице данни, че един или няколко от собствениците, управителите, прокуристите, мажоритарните съдружници или акционерите на подлежащото на регистриране лице са или са били собственици, прокуристи, мажоритарни съдружници или акционери, членове на органи за управление или контрол на лица с неуредени задължения за ДДС над 5000 лв. или имат неуредени задължения по ДДС над 5000 лв. като физически лица или са лица, срещу които е образувано наказателно производство или са осъждани за престъпления против данъчната система.