150 млн. долара (114 млн. евро) ще предостави на страната ни Световната банка по първия заем за развитие на политиките (DPL-I), съобщиха от пресцентъра на МС.
Още 40,9 млн. евро от международната финансова институция са предвидени за втория проект за улесняване на търговията и транспорта в Югоизточна Европа.
Двете споразумения бяха подписани от министъра на финансите Пламен Орешарски и регионалния директор за България, Румъния и Хърватия в Световната банка Ананд Сет.
Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и директорът на банката утвърдиха и споразумение за безвъзмездно предоставяне на 708 000 долара. Средствата, осигурена от японското правителство, ще бъдат използвани за повишаване на заетостта и качеството на образованието.
Министър Орешарски подчерта, че DPL-I ще бъде в подкрепа на платежния баланс. Той ще стимулира приемането и прилагането на политики за подобряване на институционалната рамка на трудовия и социалния сектор за по-добро обвързване на техните политики със стандартите на ЕС; за подобряване ефективността на системите на здравеопазването, образованието и социалната защита.
Партньорството ни със Световната банка е изградено не само на кредитната програма, но и на предоставянето на аналитична и консултантска дейност, която е изключително полезна и навременна за нас, заяви министър Овчаров. България е единствената страна-член на ЕС, която продължава ползотворното си сътрудничество със Световната банка и то ще продължи и в бъдеще, каза още той.
Министър Овчаров подчерта, че през последните години България е постигнала сериозен напредък в макроикономически аспект, а доверието на местните и чуждестранните инвеститори се повишава и страната става предпочитано място за инвестиции.
Демонстрирахме решимост да подчиним фискалната си политика на изискванията на валутния борд и показахме гъвкавост, която ще ни бъде необходима в процеса на интегрирането ни в европейския валутен механизъм, посочи още министърът.
Ананд Сет изтъкна, че през последните 10 години България постигна забележителни резултати и оцени сътрудничеството ни с примера: "Когато завършвате полета си с един самолет, капитанът казва: "Благодаря ви, че летяхте с нас". Той допълни още, че международната финансова институция оценява високо възможността да продължи да бъде партньор на страната ни.
Със средствата по второто споразумение, подписано днес, ще се финансира вторият проект за улесняване на търговията и транспорта в Югоизточна Европа. Общата му стойност е 54,6 млн. евро. От тях 40,9 млн. евро са от Световната банка, а 13,7 млн. евро - съфинансирането от държавния бюджет. Целта е стимулиране на конкурентоспособността и разширяване на пазарния достъп на страната в Югоизточна Европа и ЕС чрез укрепване на регионалната търговия, подчерта министърът на финансите Пламен Орешарски. Той посочи още, че голяма част от финансовия ресурс ще бъде използван за подобряване на инфраструктурата в пограничните пунктове.
С осигурените средства ще се финансират строителните работи за модернизиране на най-големите гранично контролно-пропускателни пунктове Капитан Андреево и Калотина, както и по-малките по границите със Сърбия, Турция, Република Македония, по река Дунав и Черно море. Предвижда се и изграждането на 3,4 км подходен път, който ще свързва магистрала "Марица" с ГКПП Капитан Андреево, модернизиране на комуникационната система за обмен на информация между граничните служби и т. н. С реализирането на проекта граничните пунктове ще разполагат с нови съоръжения за проверка, значително ще се съкрати времето за контрол на тежкотоварните превозни средства.
Министър Овчаров благодари на японското правителството за предоставените безвъзмездно 708 000 долара за подготовката на проекта "Втори заем за развитие на политиките" (DPL II). Той ще подкрепя политиките за повишаване на заетостта, нарастване на производителността на труда чрез осигуряването на стимули за създаване на работни места, подобряване качеството на образованието; запазване на фискалната стабилност чрез повишаване ефективността в социалния сектор и достъпа до основните социални услуги.
Новата Стратегия за партньорство между България и Световната банка, утвърдена през юни м. г., предвижда на страната ни да бъдат предоставени 3 заема за развитие на политиките. Те ще бъдат инструмент за реализиране на средносрочните планове на правителството за политически и институционални реформи, както и за подпомагане на пълното интегриране на страната в Европейския съюз.